League Cup: Στον τελικό ο Παναθηναϊκός με νέα νίκη επί του Φοίνικα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Φοίνικα στη Σύρο (3-1 σετ) και πήρε την πρόκριση στον τελικό του League Cup, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Μετά το δραματικό 3-2 στον Άγιο Θωμά, ο Παναθηναϊκός πήρε και δεύτερη νίκη επί του Φοίνικα, με 3-1 στη Σύρο και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος θέλουν να ολοκληρώσουν με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά, ενώ οι Θεσσαλονικείς επιθυμούν με τη σειρά τους μια δεύτερη κούπα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Φοίνικας ξεκίνησε πιο δυνατά το πρώτο σετ, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να είναι κοντά και στο κατάλληλο σημείο πίεσε για να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό. Το 17-15 έγινε 17-20 με όπλο το μπλοκ, με τους «πράσινους» να κατακτούν το σετ με 22-25.

Το δεύτερο σετ ήταν, ωστόσο, παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα της Σύρου «έπνιξε» με το ξεκίνημα τον αντίπαλό της, προηγήθηκε με 7-2 και 11-3 και τελικά επικράτησε με 25-12, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το τρίτο σετ. Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός. Το 5-2 έγινε γρήγορα 6-7, αλλά οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το πάνω χέρι. Προηγήθηκαν 14-11 και 16-12, όμως ο Παναθηναϊκός με τρομερή αντεπίθεση προηγήθηκε με 17-20 και έβαλε τις βάσεις για το 1-2 και την πρόκριση, κατακτώντας το σετ με 21-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός ειχε στη μεγαλύτερη διάρκεια τα ηνία, με 2-3 πόντους προβάδισμα. Ο Φοίνικας έκανε την ανατροπή και πέρασε μπορστά με 18-17, αλλά ένα πράσινο σερί με 0-3 τέλειωσε ουσιαστικά το ματς!

Τα σετ: 22-25, 25-12, 21-25, 22-25