Κύπελλο Χάντμπολ: Το σήκωσε η πρωτάρα Πυλαία – Υπέταξε την ΑΕΚ στον τελικό

Η Πυλαία αναδείχτηκε Κυπέλλουχος χάντμπολ 2022 στο φετινό final-4.

Η Πυλαία συνέχισε την εκπληκτική της πορεία στο 18ο final-4 Κυπέλλου χάντμπολ και κατέκτησε το τρόπαιο στον τελικό, επικρατώντας 21-20 της ΑΕΚ.

Η νεανική ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη έβαλε πολύ δύσκολα και στην ΑΕΚ, έχοντας αποκλείσει και τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό και έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πήγε στο φάιναλ-φορ της Κοζάνης ως το απόλυτο αουτσάιντερ, νίκησε μετά τον περσινό φιναλίστ ΠΑΟΚ και την κάτοχο του τροπαίου ΑΕΚ με 21-20 (ημίχρονο 12-9) στον τελικό και ολοκλήρωσε έναν πραγματικό άθλο.

Με αμιγώς ελληνική σύνθεση, πολλά νέα παιδιά και σαφώς λιγότερες εναλλακτικές λύσεις από την Ενωση, το συγκρότημα του Μπάμπη Ανανιάδη αγωνίστηκε με τρομερό πάθος στην άμυνα, όπου και πάλι δέσποζε ο τερματοφύλακας Μπαμπατζανίδης, επέβαλε αργό ρυθμό και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αντέχοντας και στην τελική αντεπίθεση του «Δικεφάλου».

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Μπαμπατζανίδης αγωνίζεται ως δανεικός από την ΑΕΚ.

Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας πήρε το προβάδισμα μετά τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (5-5) και δεν το έχασε έκτοτε. Οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν σαν να ήταν το... ματς της ζωής τους (πολύ πιθανόν και να ήταν άλλωστε) και εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα της ΑΕΚ, που έμοιαζε να έχει... μείνει στον νικηφόρο ημιτελικό με τον Ολυμπιακό. Με αυτοθυσία στην άμυνα, τον Μπαμπατζανίδη «κέρβερο» κάτω από τα δοκάρια και τον Τσαμεσίδη να δίνει λύσεις στην επίθεση, η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη προηγήθηκε 12-9 στο ημίχρονο και έφτασε στο +5 (14-9 και 15-10) στις αρχές του β΄ μέρους.

Με το παιχνίδι να γίνεται πολύ σκληρό και τους διαιτητές να «μοιράζουν» δίλεπτα, η Ενωση κατάφερε σταδιακά να «ροκανίσει» τη διαφορά, με τον Τζηρά να την οδηγεί επιθετικά και τον Αντζελιτς να αντικαθιστά στην εστία τον Μπουκοβίνα, αποκρούοντας μάλιστα και πέναλτι. Δύο διαδοχικά γκολ του Καλόμοιρου έφεραν την ΑΕΚ στο -2 (17-15) και ο Τζηράς έφερε την ομάδα του σε απόσταση «αναπνοής» (17-16), περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος. Στο κρίσιμο σημείο, όμως, τα γκολ του Ελευθεριάδη και του Ζαφείρη και η κόκκινη κάρτα στον Λέμος (κινδυνεύει να χάσει τουλάχιστον τον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος) επέτρεψαν στην Πυλαία να ξαναπάρει τον έλεγχο του τελικού και να φτάσει στο θρίαμβο, με τον «Δικέφαλο» απλά να μειώνει με δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 7-10, 9-12 (ημ.), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Στεβάνοβιτς, Τζηράς 7, Σέβελεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 2, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 1, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Μέτσης, Ελευθεριάδης Γ. 6, Κουκμίσης Ν., Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Τριανταφυλλίδης 5, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος, Ελευθεριάδης Χ.

1992 (Βέροια) : Φίλιππος Βέροιας-ΓΕ Βέροιας 28-24
1993 (Βύρωνας) : Ιωνικός Ν.Φ.-Αρχέλαος Κατερ. 34-33 (παράταση, κ.α. 30-30)
1994 (Μίκρα) : Αρχέλαος Κατερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 27-25
1995 (Ιλίσια) : Σχολές Ξυνή-Φίλιππος Βέροιας 30-29 (Β΄ παρ., κ.α. 22-22, Α΄ παρ. 26-26)
1996 (Νεάπολη Θεσ.): Βριλήσσια-Αρχέλαος Κατερ. 22-21
1997 (Μετς) : Αθηναϊκός-Σχολές Ξυνή 26-24
1998 (Ιλίσια) : ΑΣΕ Δούκα-Αθηναϊκός 29-25 (παράταση, κ.α. 23-23)
1999 (Κιλκίς) : ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18
2000 (Αγ. Βαρβάρα) : Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερ. 24-18
2001 (Λουτράκι) : Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-16
2002 (Κέρκυρα) : Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-17
2003 (Ηλιούπολη) : Φίλιππος Βερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α. 25-25, Α΄ παρ. 29-29)
2004 (Πάτρα) : ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΣΕ Δούκα 29-27
2005 (Κατερίνη) : Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 25-19
2006 (Κέρκυρα) : Αθηναϊκός-Πανελλήνιος 26-24
2007 (Μετς) : Φίλιππος Βερ.-Πανελλήνιος 29-26
2008 (Βέροια) : ΑΣΕ Δούκα-Πανελλήνιος 25-24
2009 (Σέρρες) : ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας 33-31 (Β΄ παρ., κ.α. 27-27, Α΄ παρ. 30-30)
2010 (Βύρωνας) : ΑΣΕ Δούκα-Βριλήσσια 26-23
2011 (Χανιά) : Βριλήσσια-ΑΕΚ 19-18