Volley League γυναικών: Νίκη με απώλεια για τον Παναθηναϊκό - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Απώλεια βαθμού είχε ο Παναθηναϊκός στα Μεσόγεια, ο οποίος δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου.

Οι «πράσινες» που πέτυχαν την 14η συνεχόμενη νίκη τους και 20η στη φετινή Volley League γυναικών, έχασαν τον πρώτο τους βαθμό από τις 10 Νοεμβρίου, όταν είχαν ηττηθεί με 3-2 σετ από τον Άρη.

Το Μαρκόπουλο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε ένα υπερπολύτιμο βαθμό στη προσπάθειά του για είσοδο στα πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μετά το 14-14 και προηγήθηκε με 17-14 με αιχμή του δόρατος την Γκρόθες. Το Μαρκόπουλο όμως δεν τα παράτησε και με επίθεση της Κούλερκαν ισοφάρισε σε 20-20, για να προηγηθεί με έξυπνο πέρασμα στο κενό χώρο από την Αλαγιάννη. Με άσσο της Ντε Χεσούς, ο ΑΟΜ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (23-21), η Κούλερκαν έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην ομάδα της (24-21) και ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με την Κρος (24-22) για να τελειώσει το σετ η Καλανταρίδου με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 5-1. Το Μαρκόπουλο μείωσε, με τον Οικονόμου να περνάει στο ματς τις Τσιτσιγιάννη και Κωνσταντίνου. Οι πράσινες στη συνέχεια με σταθερή υποδοχή απέκτησαν ξανά προβάδισμα ασφαλείας (16-12, 17-13) γα να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 25-18.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το τρίτο σετ για το Μαρκόπουλο, το οποίο προηγήθηκε με 4-1 και δεν έχασε σε κανένα σημείο του σετ το προβάδισμα. Ο ΑΟΜ είχε πολύ καλό μπλοκ-άμυνα, σταθερή υποδοχή που έδινε την δυνατότητα στην Γιοβάνοβιτς να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι στην επίθεση, κυρίως στις Κούλερκαν και Ντε Χεσούς. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός μείωνε τη διαφορά, το Μαρκόπουλο έπαιρνε την αλλαγή και έφτασε στο 2-1 σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ μετά τον άσσο της Ντε Χεσούς που έκανε το 2-2 ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι. Με το μπλοκ των πρασίνων να κάνει μεγάλη ζημιά, οι αθλήτριες του Οικονόμου ήταν αποτελεσματικές και στις κόντρα επιθέσεις, για να έρθει εύκολα η ισοφάριση σε 2-2 σετ με 25-13.

Στο πέμπτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +7 στην αλλαγή τερέν (8-1) και παρά την προσπάθεια του Μαρκόπουλου να επιστρέψει στο σκορ (11-8) οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το τάι μπρέικ με 15-9.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-19, 13-25, 09-15) σε 104'

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Δημήτρης Μαρκάκης): Αλαγιάννη 8 (3/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γράβαρη 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Ντε Χεσούς 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 29% άριστες), Καλανταρίδου 10 (10/34 επ., 33% υπ. -24% άριστες), Γιοβάνοβιτς 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κούλερκαν 24 (24/54 επ.) / Κόττα (λ, 26% υπ. - 10% άριστες), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Μερκουριάδη 1 (1/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3μ πλοκ), Κρος 18 (11/17 επ., 7 μπλοκ), Στεπανένκο 8 (5/24 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 20 (18/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 32% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1μ πλοκ), Χαντάβα 4 (4/13 επ., 29% υπ. - 0% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 40% υπ. - 30% άριστες), Ρόγκα (λ, 56% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντίνου 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Κωνσταντέλλου 1 (1/2 επ.), Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη.

Εύκολα ο ΠΑΟΚ τον Πανναξιακό, πονοκέφαλος με Λι Ντα Γεόνγκ

Στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League Γυναικών ανέβηκε και πάλι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής.

Όλα τα λεφτά στον αγώνα ήταν το πρώτο σετ με τον Πανναξιακό να προηγείται με 16-14 και 21-19, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 22-22. Η ομάδα της Νάξου είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 σετ (24-23) όμως ο Δικέφαλος του Βορρά αντέδρασε και στο τέταρτο δικό του σετ μπολ η Κογιάρ διαμόρφωσε το 29-27. Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-1 και έκανε εύκολα το 2-0 σετ με 25-09.

Στο 2-2 του τρίτου σετ η Κορεάτισσα πασαδόρος του ΠΑΟΚ Λι Ντα Γεονγκ συγκρούστηκε με την Κυπαρίσση και χτύπησε στο στύλο του φιλέ και αποχώρησε από το παιχνίδι πιάνοντας τη πλάτη της. Το 8-5 έγινε 16-10 για τις γηπεδούχες που τελείωσαν το σετ με 25-19 και τον αγώνα μετά από 68 λεπτά.

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-09, 25-19) σε 68'

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 5 (5/12 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Κλέπκου 1 (1 άσσος, 50% υπ. - 25% άριστες), Κογιάρ 21 (17/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λι Ντα 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 40% υπ. - 33% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 3 (3/10 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Τερζόγλου 2 (2/2 επ.), Φιντόν 8 (7/12 επ., 1 άσσος, 91% υπ. - 55% άριστες).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη 9 (7/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Βλάσιτς 2 (2 μπλοκ), Ρόουαν 6 (5/11 επ., 1 άσσος), Λόου 4 (4/21 επ., 45% υπ. - 20% άριστες), Καραφουλίδου 3 (3/8 επ.), Λιάγκη 15 (14/27 επ., 1 άσσος) / Αντωνακάκη (λ, 86% υπ. - 71% άριστες), Βαλληνδρά, Μανάι, Φλιάκου.