Στέφανος Τσιτσιπάς: «Καθάρισε» εύκολα τον Ιβάσκα και πέρασε στους «8» του Ρότερνταμ (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) του Ίλια Ιβάσκα (Νο.48), προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά στο Ρότερνταμ και βάζει πλώρη για το πρώτο του ATP 500.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε λιγότερο από μια ώρα αγώνα προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ίλια Ιβάτσκα με 2-0 σετ (6-4, 6-1).

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν άψογος στο σερβίς του, έκανε το μπρέικ στο κατάλληλο σημείο για να κατακτήσει το πρώτο σετ (6-4) και ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο (6-1), φτάνοντας στην πρόκριση στα προημιτελικά με άνεση.

Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (11/2, 16:00) τον Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο.34).

Θυμίζουμε πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι το Νο1 του κυρίως ταμπλό στο τουρνουά του Ρότερνταμ και στοχεύει στην πρώτη κατάκτηση ενός ATP 500 στην καριέρα του.