CEV Challenge Cup ανδρών: Με τον κόσμο του το... πάρτι της πρόκρισης στους «16» ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ απόψε, Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου στις 8μ.μ. (Cosmotesport 6) στον επαναληπτικό αγώνα του CEV Challenge Cup στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι όπου θέλει να πανηγύρισε την πρόκριση στους «16» έχοντας… το προβάδισμα μετά την εκτός έδρας νίκη του με 3-2 σετ.

Ο πρώτος αγώνας των δύο ομάδων ήταν αρκετά συναρπαστικός με το «τριφύλλι» να αγωνίζεται χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη, καθώς κρίθηκε στο τάι μπρέικ  και έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του σημερινού επαναληπτικού μπροστά στον κόσμο του.

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που θα έχει κανονικά στη διάθεσή του τον διεθνή ακραίο, προκρίνονται με νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ σε περίπτωση ήττας θα εξαρτηθεί από το σκορ, καθώς με 2-3 σετ η πρόκριση κρίνεται στο «χρυσό» σετ.

Ο ακραίος του «τριφυλλιού», Θανάσης Πρωτοψάλτης τόνισε για το συγκεκριμένο ματς: «Είναι το πιο σημαντικό παιχνίδι μέχρι το επόμενο. Κάναμε την αρχή στο Ισραήλ και είναι σημαντικό να τελειώσουμε την πρόκριση. Θέλουμε να προχωρήσουμε θα έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό».

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι