Πινγκ πονγκ: Νίκησε 3-0 την ΑΕΚ και αύξησε το απόλυτο ο Ολυμπιακός

Πρώτος και αήττητος έκλεισε ο Ολυμπιακός τον 1ο γύρο στην Α1 εθνική κατηγορία γυναικών μετά το 3-0 επί της ΑΕΚ το Σάββατο, και με το ίδιο σκορ κόντρα στον ίδιο αντίπαλο «άνοιξε» την αυλαία του 2ου γύρου του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα το Σάββατο στην Α1 γυναικών έγινε η 7η αγωνιστική για να ολοκληρωθεί ο 1ος γύρος. Στην αναμέτρηση δύο κορυφαίων σωματείων, του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ, η ομάδα του Πειραιά ήταν φαβορί και το επιβεβαίωσε με νίκη 3-0. Αγωνίστηκε μόνο με ξένες και συγκεκριμένα την Ουκρανή Μαργαρίτα Πεσότσκα, τη Σουηδέζα Κριστίνα Σέλμπεργκ (η οποία παίζει πλέον με… πολυγωνική ρακέτα, όπως είδαμε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κιι από τον συμπατριώτη της δευτεραθλητή κόσμου Τρουλς Μέρεγκαρντ) και την Ουγγαρέζα Κριστίνα Άμπρους, η οποία έκανε το ντεμπούτο της με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ παρέταξε την ομογενή Μαρία Τσαπτσίνος, τη Ρόζα Χοβσεπιάν και την Ιωάννα Γερασιμάτου, η οποία είχε ματς μπολ απέναντι στη Σέλμπεργκ στο 4ο σετ.

Τα ματς της 8ης αγωνιστικής στην Α1 γυναικών την Κυριακή δεν επιφύλαξαν κάτι ιδιαίτερο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι αγώνες έληξαν με τα ίδια σκορ υπέρ των φαβορί, που είχαν λήξει και χτες. Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός κατέβαλλε την ΑΕΚ με 3-0, ο 2ος Παναθηναϊκός με 3-1 τον ΔΑΟ Ταύρου και οι 3ες Σάρισες με 3-1 τη ΧΑΝΘ.

Στην Α1 των ανδρών έγιναν στην ίδια αίθουσα δύο αγωνιστικές για τους ισάριθμους ομίλους. Τα φαβορί Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός επικράτησαν στο μοναδικό παιχνίδι τους κι έκλεισαν χωρίς ήττα το πρώτο μισό. Στον 1ο όμιλο είναι μαζί πια Πέρα και Ταταύλα στη 2η θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ, ενώ στα αντίστοιχα βαθμολογικά επίπεδα του 2ου ομίλου η ΑΕΚ έκαμψε στο ντέρμπι το Ρέθυμνο. Στην Α2 των ανδρών ο Άρης Νικαίας «έπιασε» στην κορυφή του 2ου ομίλου την Αθηνά Μαγκουφάνας, ενώ στον 1ο ο ΑΣΕΑ Καβάλας αύξησε το σερί. Στην Α2 των γυναικών, που συνεχίζεται στην Αλεξανδρούπολη, ο Άρης 2006 ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του ΓΑΟ Πειραιά και αποσπάστηκε κατά δύο βαθμούς στην 1η θέση.

Την Κυριακή στην Α1 ανδρών οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός νίκησαν εύκολα τα Ταταύλα με 3-0 και τα Χανιά με 3-1 αντίστοιχα. Είδηση συνιστά η πρώτη παρουσία με τη φανέλα των Πειραιωτών του Κροάτη Τόμισλαβ Πουκάρ, πρωταθλητή Ευρώπης του 2017 στο απλό αθλητών έως 21 ετών. Στο ντεμπούτο του τον δυσκόλεψε ο αριστερόχειρας Δημήτρης Παπαδημητρίου χάνοντας τελικά με 3-1 σετ.

Μεγάλη «μάχη» δόθηκε στον 2ο όμιλο μεταξύ της ΑΕΚ και του Ρεθύμνου, που ισοβαθμούσαν στη 2η θέση. Η ΑΕΚ δεν είχε στην τριάδα της τον Γιάννη Βλοτινό, ωστόσο έφτασε σε πολύτιμη νίκη με 3-2. Οι Κρήτες είχαν ως πρώτο παίκτη τον Γάλλο διεθνή Πολ Γκοζί, αδερφό του γνωστού Σιμόν. Προηγήθηκαν με 2-1, αλλά σε εκείνο το σημείο νίκησε τον Γκοζί με 3-1 σετ ο πολύπειρος Κώστας Λαγογιάννης επιβεβαιώνοντας για πολλοστή φορά πόσο δυνατός παραμένει στην Α1. Αμέσως μετά πιστοποίησε τη θαυμάσια φόρμα του ο Ιάκωβος Αϊβατίδης και λυγίζοντας με 3-0 τον 3ο του απλού ανδρών στα τελευταία δύο Πανελλήνια πρωταθλήματα, Νίκο Αντωνιάδη, χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ. Στην αρχή είχε νικήσει τον Αντωνιάδη και ο Λαγογιάννης.

Στον 1ο όμιλο και τον κρίσιμο αγώνα για τη 2η θέση τα Ταταύλα έκαμψαν με 3-0 τον ΑΣ Πέρα. Από τους ηττημένους απουσίαζε ο Δημήτρης Κορδούτης, αλλά γενικά η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική σε σχέση με το αντίστοιχο ματς της πρεμιέρας. Ο ΑΟ Ταταύλα, που τότε είχε χάσει με 3-0, ήταν σήμερα ξεκάθαρα καλύτερος, με τον Παπαδημητρίου μάλιστα να κάμπτει τον Παντασάκ Τανβιριγιαβετσακούλ από την Ταϊλάνδη και τον Γεράσιμο Χατζηλυγερούδη τον προπέρσινο πρωταθλητή Ελλάδας του απλού Κ21, Στράτο Δαμιανή. Η ισοβαθμία τώρα μεταξύ των δύο ιστορικών σωματείων με τις ίδιες καταβολές είναι ασυνήθιστη. Όχι τόσο γιατί έχουν από μία νίκη με 3-0, αλλά διότι το Πέρα δεν είχε χάσει σετ στον 1ο γύρο και σήμερα πήρε ένα κι έχει πλεονέκτημα!