Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος: Τίτλος Νο 1626 για το τμήμα στίβου του Παναθηναϊκού

Το τμήμα στίβου του Παναθηναϊκού κατέκτησε έναν ακόμα επίσημο τίτλο, τον υπ’αριθμόν 1626, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος στους άνδρες, που έγινε στα Τρίκαλα, όπου μεγάλος νικητής ήταν ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος.

Η σημαία του «τριφυλλιού» υψώθηκε ψηλότερα από όλες τις υπόλοιπες, σήμερα, Κυριακή 31 Οκτωβρίου, στα Τρίκαλα καθώς ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής στους άνδρες.

Ο δρομέας μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων, Κωνσταντίνος Γκελαούζος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση στα 10χλμ τερματίζοντας σε 29.17 και έδωσε στον σύλλογο τους απαραίτητους βαθμούς για την πρωτιά. Ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής του μαραθωνίου έκανε μια καλή προπόνηση ενόψει του Κλασικού Μαραθωνίου που θέλει να κατακτήσει για… 4η φορά στην καριέρα του!

Εκτός από τους βαθμούς που χάρισε ο Κώστας Γκελαούζος στο «τριφύλλι», οι  Γιώργος Μίνος (8ος), Ανέστης Παπούλιας (9ος) και Χρήστος Παπούλιας (10ος) πρόσθεσαν το δικό τους  λιθαράκι στην κατάκτηση της 1ης θέσης στο ομαδικό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο 203ος τίτλος που κατέκτησε ο Παναθηναϊκός στον ανώμαλο δρόμο και ήταν το 28ο πρωτάθλημα ανδρών, ενώ το τελευταίο πρωτάθλημα το είχε κατακτήσει το 2018.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!