Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ: Φινάλε με ήττα 3-0 από τη Ρωσία για την Εθνική γυναικών

Με ήττα 3-0 από τη Ρωσία αποχαιρέτησε η Εθνική ομάδα πινγκ πονγκ γυναικών το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ της Ρουμανίας.

Η «γαλανόλευκη» λύγισε απέναντι στην επικεφαλής του 7ου γκρουπ, Ρωσία και μπόρεσε να πάει κόντρα στα προγνωστικά και κέρδισε μόνο ένα σετ παίζοντας με τη σύνθεση της χθεσινής (28/9) πρεμιέρας, όπου έχασε 3-1 από το Λουξεμβούργο.

Οι διεθνείς μας έκαναν την προσπάθειά τους στην Κλουζ Ναπόκα, έχουν αρκετά θετικά στοιχεία να κρατήσουν στην αρχή της σεζόν και σαφώς έχουν και την ικανοποίηση ότι ήταν παρούσες σε ένα ακόμα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Όπως αναφέρει το Δελτίο Τύπου της Ομοσπονδίας: «Πρώτη στη σειρά αγωνίστηκε η Κωνσταντίνα Παρίδη (νούμερο 266 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη), με αντίπαλο την Γιάνα Νόσκοβα (Νο 59), από την οποία ηττήθηκε με 3-0. Άρχισε με ενθουσιασμό, δεν αξιοποίησε όμως τα δύο σετ μπολ που είχε και κάμφθηκε στα... βάθη της παράτασης (17-15). Ανταγωνιστική ήταν και στο 2ο σετ, αλλά στο 6-6 έκανε κάποια αβίαστα λάθη κι έμεινε πίσω στο σκορ. Η απόδοσή της έπεσε μόνο στο 3ο σετ, κάπου έχασε και τη συγκέντρωσή της κι όταν βρέθηκε στο -5 και το -7 ήταν αδύνατο να γυρίσει την κατάσταση.

Στο επόμενο ματς, η κορυφαία Ελληνίδα παίκτρια, Κατερίνα Τόλιου (Νο 144), αντιμετώπισε την Πολίνα Μικαΐλοβα (Νο 45) και γνώρισε την ήττα με 3-1. Η Τόλιου έπρεπε να αλλάξει την τακτική, που συνήθως έχει με τις επιθετικές παίκτριες και να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες. Χρειαζόταν και σταθερότητα για να μπορέσει να γίνει πιο ανταγωνιστική και γενικά δεν την είχε. Άλλοτε έπαιρνε πρώτη την επίθεση, άλλοτε περίμενε την αντίπαλο, όμως δεν είχε τις λύσεις στα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο ανέλαβε και κάποια ρίσκα, της βγήκαν και προηγήθηκε με 6-1. Αργότερα το μετέτρεψε σε 9-5, αλλά η Μικαΐλοβα πλησίασε στον πόντο, για να κάνει ο Γιώργος Καρύτσας χρήση του τάιμ άουτ. Η πρωταθλήτριά μας πήρε τον επόμενο πόντο κι έφτασε στη μείωση του σκορ, όμως στο 4ο σετ η Μικαΐλοβα κυριάρχησε και «κλείδωσε» τη νίκη.

Στη θέση 3 τοποθετήθηκε ξανά η Ελισάβετ Τέρπου (Νο 427) και αντιμετώπισε τη Μαρία Ταϊλάκοβα (Νο 96). Μετά τη χτεσινή νίκη στον αγώνα με το Λουξεμβούργο, η δευτεραθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών ήθελε πολύ μία νέα καλή εμφάνιση, δεν μπόρεσε όμως να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες. Η Ταϊλάκοβα ήταν φοβερά σταθερή και πέρασε τις επιθέσεις της και την ίδια ώρα η Τέρπου δεν είχε ευστοχία στα χτυπήματά της κι έμεινε εκτός ρυθμού. Έτσι ήρθε η ήττα με 3-0 σετ και διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ μεταξύ των ομάδων.

Στον πάγκο της εθνικής μας κάθισε και σε αυτό το ματς η Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα, ενώ για τη Ρωσία ήταν αναπληρωματικές η Όλγα Βορόμπεβα και η Ελίζαμπετ Αμπρααμιάν».

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ρωσία-Ελλάδα 3-0:

Γιάνα Νόσκοβα-Κωνσταντίνα Παρίδη 3-0 (17-15, 11-6, 11-6)

Πολίνα Μικαΐλοβα-Κατερίνα Τόλιου 3-1 (11-7, 11-5, 9-11, 11-4)

Μαρία Ταϊλάκοβα-Ελισάβετ Τέρπου 3-0 (11-4, 11-2, 11-4)

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»