Επική… ανατροπάρα από Σάκκαρη στη Μαδρίτη! (photos+video)

Μία μεγάλη πρόκριση, βάσει εξέλιξης του αγώνα, πανηγύρισε η Μαρία Σάκκαρη καθώς επικράτησε 2-1 σετ της Αμάντα Ανισίμοβα και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Mutua Madrid Open (WTA 1000).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, νούμερο 19 του κόσμου, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στα σετ, με την 20χρονη Αμερικανίδα, νούμερο 38, να πανηγυρίζει τρία μπρέικ και παίρνοντας το πρώτο σετ 6-0!

Ωστόσο, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να αντιδράσει και να δείξει τεράστια ψυχολογικά αποθέματα, μια και έβαλε… πίσω της τα 12 αβίαστα λάθη που είχε στην εκκίνηση του ματς και τους μόλις 5 κερδισμένους πόντους στο σερβίς και πήρε το δεύτερο σετ 6-1 και έφερε το ματς στα ίσια.

Έτσι, η Ελληνίδα αθλήτρια μπήκε με άλλο… αέρα στο τελευταίο σετ, πήρε το προβάδισμα 2-0 στα games και κατάφερε να βρει την απάντηση στην πίεση της Αμερικανίδας, όταν μείωσε 5-4. Στο τελευταίο γκέιμ προηγήθηκε 40-15 και στο τρίτο ματς πόιντ κατάφερε να πάρει τη νίκη και συνάμα το «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο του χωμάτινου τουρνουά.

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ