Volley League: Σπουδαία νίκη της Κηφισιάς στη Σύρο, προσπέρασε ο ΠΑΟΚ!

Volley League: Η Κηφισιά υπέταξε τον Φοίνικα στη Σύρο παίρνοντας μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ-Πέρασε τρίτος ο ΠΑΟΚ που επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας!

Οι εξ αναβολής αναμετρήσεις της Volley League, έκρυβαν συγκινήσεις κι εκπλήξεις! Κυρίως λόγω της μεγάλης νίκης της Κηφισιάς στη Σύρο επί του εξαιρετικού και φιλόδοξου Φοίνικα! Στο ματς, μάλιστα, που επέστρεψε ο Πρωτοψάλτης για τους νησιώτες.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, επικράτησε 3-2 σετ του Φοίνικα! Σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που έκανε… θόρυβο χωρίς αμφιβολία.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν ιδανικά το ματς, προηγούμενοι 1-0 σετ με χαρακτηριστική άνεση (25-12). Η συνέχεια, όμως, ήταν πολύ διαφορετική. Ο Φοίνικας φάνηκε να χαλαρώνει και η Κηφισιά έκανε το 1-1 στα σετ με 20-25.

Η ομάδα της Σύρου επέστρεψε και έφτασε ένα σετ μακριά απ’ την «καθαρή» νίκη, όταν πήρε το τρίτο με 25-22. Όμως η Κηφισιά με την… πλάτη στον τοίχο, όχι απλά επέστρεψε αλλά πήρε και το ματς!

Το πλέον αμφίρροπο σετ ήταν το τέταρτο, όπου η Κηφισιά στο τέλος το κατέκτησε με 24-26! Με αυτό τον τρόπο έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ και συγχρόνως είχε την ψυχολογία με το μέρος της.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν… περίπατο στο πέμπτο σετ, το οποίο και πήραν με 8-15, κατακτώντας και τη νίκη μέσα στη Σύρο!

Φοίνικας Σύρου-Κηφισιά 2-3 (25-12, 20-25, 25-22, 24-26, 08-15)

Το αποτέλεσμα στη Σύρο, εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» του Βορρά υποδέχτηκε το Φίλιππο Βέροιας για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής. Το τελικό 3-1 έδωσε στους Θεσσαλονικείς το δικαίωμα να ανέβουν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

ΠΑΟΚ-Φίλιππος Βέροιας 3-1 (25-22, 22-25, 25-21, 25-16)