«Βόμβα» Φοίνικα στο ΟΑΚΑ, 3-2 τον Ολυμπιακό! (photos)

Η Volleyleague ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού ο απίθανος Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών!

Μία εβδομάδα πριν συμπληρωθούν τέσσερις μήνες διακοπής και εν μέσω της πανδημίας του covid-19 το πρωτάθλημα της Volley League έκανε δεύτερο ξεκίνημα. Και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο, αφού στον πρώτο ημιτελικό στο κλειστό του ΟΑΚΑ έγινε και το πρώτο… μπαμ! Το «Πειρατικό» από τη Σύρο έκανε δύσκολη τη ζωή του Ολυμπιακού σε όλο το παιχνίδι και τελικά κατάφερε να ρίξει στο «καναβάτσο» την ομάδα του Μουνιόθ κερδίζοντας 3-2 στο τάι μπρέικ!

Η ομάδα του Ορφανού με το τρομερό της μπλοκ κατάφερε να πάρει πολλές κόντρα μπάλες και να τελειώσει δύσκολες φάσεις, ενώ έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα όταν ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το να «κλειδώσει» το ματς. Παράλληλα, ο Φοίνικας έδειξε να είναι απόλυτα έτοιμος πνευματικά, αφήνοντας εκτός τάραφλεξ την περιπέτεια με το κρούσμα κορονοϊού στην οικογένεια του Στοΐλοβιτς, με την ομάδα από τη Σύρο να κάνει μια εντυπωσιακή εμφάνιση και να έχει προβάδισμα 1-0 στην ημιτελική σειρά.

Κομβικό σημείο στο ματς ήταν στο τέταρτο σετ, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 24-22 και ενώ ήταν 2-1 υπέρ του τα σετ έφτασε έναν πόντο μακριά από τη νίκη. Εκεί ο Φοίνικας έκανε ένα μυθικό come back, πήρε το σετ 27-25 και με το 2-2 έστειλε το ματς να κριθεί στο τάι-μπρέικ. Η ομάδα της Σύρου στο πέμπτο σετ ξεκίνησε εντυπωσιακά, όμως, ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Στις λεπτομέρειες, ο Φοίνικας ήταν πολύ πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει το σετ 18-16 και μαζί τη νίκη. Πλέον, την Παρασκευή εκ νέου στο ΟΑΚΑ θα χρειαστεί ακόμα μια νίκη του Φοίνικα για να τελειώσει τη σειρά και να πάει στον τελικό, ενώ αν νικήσει ο Ολυμπιακός θα διεξαχθεί και τρίτη αναμέτρηση των δυο ομάδων…

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. - 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. - 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ, Χριστόφας 5 (3/3 επ., 2 άσοι).

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι