Παναχαϊκή – Κηφισιά 0-3

Η τέταρτη και τελευταία ομάδα που προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ έγινε η Κηφισιά, η οποία επικράτησε 3-0 της Παναχαϊκής στην Πάτρα.

Ο Α.Ο.Κηφισιάς συμπλήρωσε το παζλ του φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ ανδρών καθώς νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ και πέρασε στα τελικά όπου επόμενο στόχο θέτει την παρουσία του στον τελικό όπου και στον τελικό του 2014.

Η επικράτηση της Κηφισιάς είναι πιο δύσκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ. Στο 1ο σετ από το 15-15 ο ΑΟΚ έκανε σερί 3-0 και έφτασε στην κατάκτηση του 1ου σετ. Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή πίεσε μέχρι το 19-19 αλλά ο ΑΟΚ έκανε τη διαφορά σε σε επίθεση και μπλοκ και επικράτησε 25-21, ενώ στο 3ο σετ από την αρχή οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά +5 που μειώθηκε στο φινάλε για το τελικό 25-22.

Τα σετ: 18-25, 21-25, 22-25

Παναχαϊκή (Λυκούδης) Ντονάς 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 17% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/2 επ.), Ρουμελιώτης Ν. 15 (12/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Βασιλάκος 2 (2/13 επ., 62% υπ. – 24% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Μ. –λ (67% υπ. – 08% άριστες) /

Κηφισιά (Αρσενιάδης) Νικολάκης, Σουλτανόπουλος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (4/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Φερρέρα 8 (7/18 επ., 1 άσο, 80% υπ. - 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 12 (9/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 39% άριστες), Γιοβάνοβιτς 13 (9/23 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (67% υπ. - 33% άριστες) / Σπύρου –λ

NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights