Τσάμπιονς Λιγκ: Στην κορυφή της Ευρώπης το Αμβούργο, 30-29 την Μπαρτσελόνα! (videos)

Μετά το ποδόσφαιρο και στο χάντμπολ γερμανική ομάδα κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.

Το Αμβούργο ολοκλήρωσε την έκπληξη και μετά τον αποκλεισμό του Κιέλου στον ημιτελικό του φάιναλ- φορ νίκησε και στον τελικό την Μπαρτσελόνα με 30-29 και κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία του. Σε ένα καταπληκτικό ματς που κρίθηκε στην παράταση και διεξήχθη μπροστά σε 20.000 θεατές στο Λανξες Αρένα της Κολωνίας, η Γερμανική ομάδα είχε σε μεγάλη ημέρα τον τερματοφύλακα Γιόχαν Μπίτερ, που πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις (17) με κρισιμότερη αυτή στο σουτ του Χουανίν Γκαρσία στο φινάλε της παράτασης. Ο Μπίτερ είχε σώσει την ομάδα του από την ήττα και στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όταν σχεδόν σε νεκρό χρόνο σταμάτησε το σουτ του Ρουτένκα και έστειλε το ματς στην παράταση για πρώτη φορά στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Μπαρτσελόνα λίγο νωρίτερα είχε επιστρέψει από την... κόλαση, αφού έχανε στο 55' με 24-20 και τελικά ισοφάρισε 24-24 και 25-25, έχοντας μάλιστα και την τελευταία επίθεση του 60λεπτου

Στην επίθεση την «ζημιά» στην άμυνα της Μπάρτσα έκανε ο Κράους με τα 6 γκολ που σημείωσε σε 8 προσπάθειες! Από την άλλη πλευρά μεγάλο ματς έκανε το Τομάς με 7 γκολ, αλλά η άμυνα της Μπαρτσελόνα δεν στάθηκε καλά και ειδικότερα ο τερματοφύλακας Σάριτς που δέχθηκε 20 πριν μπει στο ματς στο 49' ο Στέρμπικ και πραγματοποιήσει 8 αποκρούσεις με 50% αποτελεσματικότητα!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ- ΑΜΒΟΥΡΓΟ 29-30 (11-9, 25-25)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Χαβιέ Πασκουάλ): Στέρμπικ (8/17 επεμβ.), Σάριτς (10/31 επεμβ.), Νόντεσμπο 3, Γκαρσία 3, Τόμας 7, Εντρερίος, Σοράιντο 1, Σαρμιέντο 2, Μοντορό 1, Γκουρμπίντο 3, Γιερνεμίρ, Αγκουιρεζαμπαλάγκα, Ρουτένκα 8, Στρανόφσκι 1, Ρόκας, Μόρος.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Μάρτιν Σβαλπ): Μπίτερ (17/46 επεμβ.), Χέρμαν, Κράους 6, Σρόντερ, Ντούβνιακ 4, Γιάνσεν 2, Λάσκοβιτς 2, Φλόρ, Βόρι 2, Λίντμπεργκ 6, Τέρζιτς, Νίλσον, Λιγιέφσκι 3, Χενς 8, Πέτερσεν 5.

Διαιτητές: Αμπραχάμσεν- Κρίστιανσεν (Νορβηγία), δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 2/2- 3/4

Στον μικρό τελικό η Βίβε Κιέλσε νίκησε με 31-30 την απογοητευτική ομάδα του Κιέλου και πήρε την 3η θέση.

ΒΙΒΕ ΚΙΕΛΣΕ- ΚΙΕΛΟ 31-30 (19-12)

ΒΙΒΕ ΚΙΕΛΣΕ (Μπογκντάν Βέντα): Σμολ, Λόζερτ (12/41 επεμ.), Γκράμπαρτσουκ, Γιουρέτσκι 3, Τκάτσικ 2, Όλαφσον, Μπελιέτσκι 4, Γιαχλέφσκι, Στρέλεκ 5, Στοίκοβιτς 8, Λιγιέφσκι 1, Μπούντιτς, Μούσα, Ζόρμαν, Ροζίνσκι 1, Τσούπιτς 7.

ΚΙΕΛΟ (Άλφρεντ Γκίσλασον): Ομεγιέρ (1/16 επεμβ.), Πάλιτσκα 1 (6/22 επεμβ.), Τόφτ Χάνσεν 4, Σίγκουρτσον 4, Σπρένγκερ 3, Αλμ, Βίεντσεκ, Έκμπεργκ, Ζάιτς, Πάλμαρσον, Ναρσίς 3, Ίλιτς 6, Κλάιν 1, Γίχα 6, Βούγιν 2.

Διαιτητές: Κακαντόρ- Νικολάου (Πορτογαλία), Δίλεπτα: 3-2 πέναλτι: 2/3- 4/8