Super League, ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 0-1: Ο Τσούμπερ έκανε τη δουλειά στην παγωνιά
Intime News

Super League: Ο Στίβεν Τσούμπερ βρήκε δίχτυα νωρίς στο ματς κι ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ στα Ιωαννίνα, για τη 12η αγωνιστική.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανώτεροι κι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν, αλλά θα μπορούσαν να την είχαν πάθει κόντρα στους απειλητικούς γηπεδούχους.

Στους παγωμένους «Ζωσιμάδες», η ΑΕΚ έχασε και πάλι πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς. Αυτή τη φορά δεν την… πάτησε, αλλά το δίκαιο «τρίποντο» ήρθε με αρκετό άγχος, μολονότι ο ΠΑΣ δεν είχε κλασική ευκαιρία, με εξαίρεση το δοκάρι στο 10ο λεπτό.

Δοκάρι είχε κι η «Ένωση» με τον Τσούμπερ να είναι ο «χρυσός» σκόρερ και γενικότερα ο κορυφαίος της ομάδας του, η οποία πέτυχε ένα σημαντικό «διπλό» σε μια έδρα που την περασμένη σεζόν είχε ηττηθεί, λίγες ημέρες πριν τον «τελικό» με την Μπράιτον, στο Europa League. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας πλησίασαν στο -1 από την κορυφή και περιμένουν να δουν την εξέλιξη του Άρης – Παναθηναϊκός.

Η εξέλιξη του ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα μπήκαν με τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι και στην τρίτη τους τελική άνοιξαν το σκορ στους «Ζωσιμάδες». Μετά από ωραία συνεργασία και πάσα του Πινέδα, ο Τσούμπερ με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ, μόλις στο 7ο λεπτό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την ευκαιρία να «απαντήσει» αμέσως, ωστόσο Παμλίδης προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί, ωστόσο το πρώτο μέρος ανήκε στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι είχαν κι εκείνοι δοκάρι, αλλά κι άλλες καλές στιγμές για να πετύχουν κι άλλα γκολ. Στο 26ο λεπτό, ο Τσούμπερ πήρε την κεφαλιά σε σέντρα του Μοχαμάντι, ο Κλέιμαν έκανε την επέμβαση, με την μπάλα να χτυπάει στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι. Ο Ελβετός πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ ήταν κι εκείνη στο 36’, όταν οι παίκτες της αναπτύχθηκαν εξαιρετικά. Ο Μάνταλος έκανε το σουτ, ο Κλέιμαν απέκρουσε κι έστειλε την μπάλα στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ.

Η «Ένωση» δημιουργούσε διαρκώς φάσεις στην αντίπαλη εστία, αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ, με το οποίο θα «κλείδωνε» το «διπλό» στα Ιωάννινα. Μετά την ανάπαυλα, πάντως, ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να αφήνουν το πόδι από το γκάζι, προσπαθώντας να διαχειριστούν το προβάδισμά τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο ΠΑΣ προσπάθησε να ανεβάσει την πίεση του, αναζητώντας την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Κάπως έτσι η ΑΕΚ πήρε έστω και με άγχος τη νίκη στους «Ζωσιμάδες».

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Κίτρινες: Ριένστρα, Εραμούσπε, Παντελάκης - Κάλενς
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στάικος): Κλέιμαν, Πανάγου, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος (90΄+4 Μπακαδήμας), Ριένστρα, Τζίμας (67΄ Ζαν Μπαπτίστ Λεό), Παμλίδης, Ροσέρο (85΄ Κόντε), Μπάλαν (67΄ Γκάρο)
ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς (83΄ Μήτογλου), Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα (75΄ Γαλανόπουλος), Ελίασον(75΄ Αμραμπάτ), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (75΄ Πισάρο), Τσούμπερ (75΄ Πόνσε)

Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)
Ελεύθερη πτώση για την Άστον Βίλα - Έχασε απ' την Μπράιτον, τραυματίστηκε ο Ρότζερς!
Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό