ΑΕΚ: Η Ένωση έφερε έναν «killer» - Πάει για 9η σεζόν με διψήφιο αριθμό γκολ ο Φαν Βέερτ! (vid+pics)

ΑΕΚ: Ο Τομ φαν Βέερτ έδειξε κόντρα στη Λαμία, τον λόγο που τον απέκτησε η Ένωση. Οι εκπληκτικές σεζόν στην καριέρα του Ολλανδού φορ.

Παίκτης από τον Βόλο.

Χωρίς να έχει παίξει σε καμία μεγάλη ομάδα. Στα 32 του χρόνια. Τα έκλεισε στις 7 του περασμένου Ιουνίου. Και τι μ’ αυτό; Η ΑΕΚ δεν δίστασε να τον αποκτήσει έως το 2024. Είναι Ολλανδός. Αυτό σημαίνει πολλά. Από μία επιθετική σχολή, που έχει βγάλει εκτελεστές κι εκτελεστές. Ο Αλμέιδα που κι αν έχει δει μεγάλους παίκτες στην καριέρα του, τον είπε γκολεαδόρ.

Ο Τομ φαν Βέερτ ρίχτηκε στη μάχη από τον Ματίας Αλμέιδα στο 62’. Ο Αργεντινός τεχνικός της Ένωσης, ανήμερα των γενεθλίων του, έβλεπε την ομάδα του να κολλάει στο 0-0 με τη μαχητική Λαμία. Ο 32χρονος επιθετικός μπήκε στο παιχνίδι, σέντρα του εκπληκτικού χθες Μάνταλου και 1-0. Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι. Το 2-0 από τον Γκαρσία και το 3-0 πάλι από τον Φαν Βέερτ σε ένα καλή σέντρα, αυτή τη φορά από τον Ρότα.

Ο Φαν Βέερτ στο δεύτερο γκολ έδειξε την κλάση του. Είχε αντίπαλο, σε σχέση με το πρώτο γκολ που ήταν αμαρκάριστος, έκανε καλό άλμα, είχε ισορροπία στο σώμα και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σε μία ακόμα νίκη της ΑΕΚ στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena».

Ο Ολλανδός άργησε να πάρει μπροστά και οι λόγοι είναι απλοί. Ήρθε στην ΑΕΚ προς το τέλος της μεταγραφικής περιόδου. Είχε προλάβει να παίξει τρία 90λεπτα με τον Βόλο και να πετύχει ένα γκολ. Στη συνέχεια υπέστη μυϊκό τραυματισμό κι έμεινε πίσω. Αλλά η τέχνη δεν ξεχνιέται.

Με διαφορά λίγων ημερών πέτυχε τρία γκολ με την Ένωση. Δύο χθες κι ένα στο Κύπελλο με την Κηφισιά. Δυνατός στο ψηλό παιχνίδι, εκτελεστής πέναλτι και φάουλ, τεχνίτης και κυρίως ικανός στο συνδυαστικό ποδόσφαιρο, ενώ βοηθάει και στο πρέσινγκ. Το είχε δείξει και στον Βόλο, αλλά η φανέλα της ΑΕΚ είναι υπέρβαρη.

Ο Φαν Βέερτ δείχνει πλέον να προσαρμόζεται και πάει για την έβδομη σεζόν με διψήφιο αριθμό γκολ. Έχει τέσσερα και μπροστά του 22 αγώνες για το πρωτάθλημα και λογικά μίνιμουμ τρία ματς στο Κύπελλο. Στην πρώτη του σεζόν στην Ελλάδα με τον Βόλο βγήκε πρώτος σκόρερ. Δεν είναι λίγο να παίζεις σε ομάδα της περιφέρειας και να είσαι πρώτος σκόρερ. Ήταν συγκλονιστικός και σε 34 συμμετοχές είχε 17 γκολ και 3 ασίστ. Τη σεζόν 2020-21 στην Αάλμποργκ σταμάτησε στα 9 σε 35 αγώνες. Όχι τρομερή επίδοση, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Βόλο να τον εμπιστευτεί.

Την περίοδο 2019-20 σε 29 ματς με τους Δανούς είχε 11 γκολ και 2 ασίστ. Τη σεζόν 2018-19 είχε σε 29 ματς 12 γκολ και 2 ασίστ. Πριν μετακομίσει στη Δανία το καλοκαίρι του 2018 έβγαζε το ψωμί του στην πατρίδα του. Ο Ολλανδός φορ της ΑΕΚ την περίοδο 2017-18 με την Γκρόνινγκεν 33 ματς είχε επίσης 12 γκολ και 2 ασίστ. Η προηγούμενη χρονιά αντίθετα ήταν από τις πιο φτωχές στην καριέρα του, αφού είχε 6 γκολ και μία ασίστ σε 19 συμμετοχές.

Με την Εξέλσιορ τη σεζόν 2015-16 σε 34 ματς είχε 15 γκολ και 3 ασίστ. Με την ίδια ομάδα μία σεζόν νωρίτερα (2014-15) μέτρησε 16 γκολ και 3 ασίστ σε 36 αγώνες. Φτωχή επίδοση με 3 γκολ σε πέντε ματς τη σεζόν 2013-14 με τη Ντεν Μπος. Υπάρχει, όμως, απόλυτη εξήγηση. Υπέστη ρήξη χιαστών κι έμεινε αρκετό καιρό εκτός. Διότι με την ίδια ομάδα την περίοδο 2012-13 σε 36 παιχνίδια μέτρησε 19 γκολ και 4 ασίστ. Τα 19 γκολ σε μία χρονιά είναι και ρεκόρ καριέρας.

Πάλι με την Ντεν Μπος τη σεζόν 2011-12 είχε 28 ματς και 18 γκολ με 4 ασίστ. Την περίοδο 2010-11 είχε 6 γκολ σε 24 παιχνίδια, το 2009-10 κανένα γκολ σε 13 ματς, ενώ την πρώτη του περίοδο σε επαγγελματικό επίπεδο (2008-09) μέτρησε 2 γκολ σε 14 ματς.

Συνολικά, ο Φαν Βέερτ έχει 150 γκολ σε 378 παιχνίδια και 34 ασίστ. Ένα γκολ δηλαδή, ανά 2,5 παιχνίδια. Ο ορισμός του εκτελεστή. Ναι, δεν έπαιξε σε μεγάλη ομάδα πριν την ΑΕΚ, αλλά ο Ολλανδός φορ είναι εγγύηση. Ένας παίκτης που μπορεί να δώσει λύση στην επίθεση. Φορ value for money.