ΑΕΚ-Λαμία 3-0: Δώρο γενεθλίων στον Αλμέιδα ο «killer» Φαν Βέερτ (vids+pics)

ΑΕΚ-Λαμία: Ο Φαν Βέερτ μπήκε στο 62' πέτυχε δύο γκολ κι ένα ακόμα ο Λιβάι Γκαρσία και η Ένωση λύγισε την αξιόμαχη ομάδα της Φθιώτιδας με 3-0.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στο σπίτι της και η αλήθεια είναι τα βρήκε σκούρα από τη Λαμία.

Για 67' λεπτά βρισκόταν στο 0-0. Πέντε λεπτά νωρίτερα ο Ματίας Αλμέιδα έριξε στη μάχη τον Τομ Φαν Βέερτ. Ο Αργεντινός τεχνικός στα γενέθλιά του (σήμερα κλείνει τα 49 του χρόνια) μόνο μία γκέλα δεν ήθελε. Ο Ολλανδός φορ, λοιπόν, μπήκε στο 62' κι έκανε αυτό που περίμεναν όλοι στην ΑΕΚ.

Στο 67' άνοιξε το σκορ και στο 94' πέτυχε το τελικό 3-0. Ενδιάμεσα, σκόραρε και ο Λιβάι Γκαρσία και έτσι η ΑΕΚ που μετράει πληγές κυρίως με την απώλεια των Ελίασον, Γκατσίνοβιτς πήρε μία σημαντική νίκη και μείωσε στους πέντε βαθμούς από τον Παναθηναϊκό.

Σχηματισμοί

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 4-4-2 σε ρόμβο. Ο Αθανασιάδης στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Ρότα, αριστερό ο Χατζισαφί και στόπερ οι Μήτογλου, Μουκουντί. Στα χαφ οι Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, σε ελεύθερο ρόλο ο Μάνταλος και μπροστά οι Γκαρσία, Αραούχο.

Η Λαμία είχε τον Σαράνοφ στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν Σιμόν, αριστερό ο Γκοράνοφ και στόπερ οι Αντέτζο, Κορνέζος. Στα χαφ οι χαφ οι Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Σλίβκα, δεξιά ο Τσιλούλης, αριστερά ο Νούνιεζ και στην κορυφή ο Μανούσος.

Δυνατά, αλλά άστοχη η ΑΕΚ

Η Ένωση φυσικά πήρε από την αρχή τα ηνία κι άγγιξε το 1-0 μόλις στο 2’. Γύρισμα του Ρότα από δεξιά, ο Πινέδα πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

Στο 10’ ο Γκαρσία έδωσε με το κεφάλι στον Μάνταλο, ο οποίος βρήκε χώρο, προχώρησε κι έκανε εκτός περιοχής το δεξί σουτ, αλλά απέκρουσε ο Σαράνοφ σε κόρνερ.

Στο 17’ σέντρα από αριστερά του Αραούχο, αδύναμη κεφαλιά του Γκαρσία από καλή θέση, κατέληξε στα χέρια του Σαράνοφ. Στο 22’ δυνατό σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Σαράνοφ. Στο 29’ ο Αραούχο εντός περιοχής σε καλή θέση, πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Απείλησε η Λαμία

Σ’ εκείνο το σημείο η πίεση της ΑΕΚ ξεθύμανε και η ακίνδυνη Λαμία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε δύο φάσεις. Στο 31’ σέντρα του Σιμόν από δεξιά, ο Νούνιες στο ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε αδύναμα και μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Στο 34’ σέντρα του Χατζισαφί από αριστερά, μόνος του στην καρδιά της άμυνας ο Γκαρσία, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε πάνω στον Σαράνοφ.

Στο 44’ γύρισμα του Τσιλούλη, αριστερό πλασέ του Τζανδάρη από το ημικύκλιο, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.

Μπλόκαρε η ΑΕΚ

Η Ένωση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε διάθεση, αλλά όχι την απαιτούμενη ένταση κι επιθετικότητα. Στο 54’, πάντως, έχασε ακόμα μία ευκαιρία. Μπαλιά του Μάνταλου, ο Αραούχο από πλάγια θέση δεξιά πλάσαρε, αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε σε κόρνερ.

Λύτρωση με Φαν Βέερτ

Ο Ματίας Αλμέιδα είδε την ομάδα του να «κολλάει» κι έριξε τον Φαν Βέερτ στην κορυφή και πήγε πιο δεξιά τον Γκαρσία. Στο 67’ ο Ολλανδός φορ, ο οποίος σκόραρε και στο πρόσφατο ματς κυπέλλου με την Κηφισιά, τον δικαίωσε. Σέντρα από δεξιά του κορυφαίου της ΑΕΚ Μάνταλου, με κεφαλιά ο Φαν Βέερτ στην καρδιά της άμυνας, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 1-0!

Το κλείδωσε ο Γκαρσία

Στο 88' η ΑΕΚ καθάρισε το ματς. Ο Λιβάι Γκαρσία νίκησε στη μονομαχία τον Σαραμαντά, έφυγε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, τον πέρασε και σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Και δεύτερο ο Φαν Βέερτ

Στο 94' ο Ολλανδός επιθετικός έκλεισε το σκορ. Σέντρα του Ρότα από δεξιά, ο Φαν Βέερτ σηκώθηκε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά πέτυχε το τελικό 3-0.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Χατζισαφί, Μήτογλου, Μουκουντί, Σιμάνσκι (62’ Φαν Βέερτ), Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος (87' Γαλανόπουλος), Γκαρσία (91' Χριστόπουλος), Αραούχο.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ (84' Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (79’ Μπάμπης), Σλίβκα (72’ Ντε Βινσέντι), Τσιλούλης, Νούνιες (84' Μποάκι), Μανούσος (72’ Γιακουμάκης).