Youth League: Ισοπεδωτικός Παναθηναϊκός, μηχανή γκολ ο Μπιλάλ! (Videos+Photos)

Youth League: Εντυπωσιακοί οι Νέοι του Παναθηναϊκού στο πρώτο ματς των Προκριματικών κόντρα στη Σλάβια Σόφιας, επικράτησαν 8-0 στη Λεωφόρο – Ασταμάτητος ο Μπιλάλ με πέντε γκολ, δύο ο Φρόκου κι ένα ο Νταμπίζας.

Η Κ19 του Παναθηναϊκού φιλοξένησε την Πρωταθλήτρια Βουλγαρίας στους Νέους, Σλάβια Σόφιας. Αγώνας για τα προκριματικά του Youth League, με τους «πράσινους» να κάνουν υγιεινό περίπατο. Οι νεαροί του «τριφυλλιού» επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 8-0!

Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπιλάλ, που πέτυχε τα πέντε γκολ των θριαμβευτών! Ο Φρόκου ήταν εξαιρετικός με 2 τέρματα, ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Βολάκης. Οι Βούλγαροι που έχουν για προπονητή τον πρώην αμυντικό του Παναθηναϊκού, Ιβάν Ιβανόφ, έμοιαζαν απλοί κομπάρσοι και μετά τη ρεβάνς της 5ης Οκτωβρίου, θα αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση, ενώ οι «πράσινοι» θα περιμένουν τον αντίπαλό τους, που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Ζαγλκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Τρέντσιν (Σλοβακία).

Ο… χορός των γκολ άρχισε μόλις στον 2ο λεπτό. Ο Διαμαντής έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Βολάκης κατέβασε ωραία και μπήκε στην περιοχή. Γύρισε στον Μπιλάλ με τον Αιγύπτιο με τακουνάκι να ανοίγει το σκορ!

Στο ημίωρο της αναμέτρησης, έγινε το 2-0. Ο Συμεωνίδης έδωσε στον Βολάκη, αυτός μπήκε στην περιοχή, ξεπέρασε τον τερματοφύλακα κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπιλάλ που έκανε το 2-0.

Στο 44’ μετά από κόρνερ του Συμεωνίδη, ο Φρόκου με ωραία κεφαλιά έκανε το 3-0. Ένα λεπτό μετά, ακριβώς μετά τη σέντρα της Σλάβια, οι «πράσινοι» έκλεψαν και με ωραία κίνηση και πλασέ του Φρόκου ξανά ήρθε το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν βρήκε τον Παναθηναϊκό να… κατεβάζει ταχύτητα. Ο εκπληκτικός Μπιλάλ στο 49’ έκανε χατ-τρικ ανεβάζοντας το σκορ στο 5-0. Ο Αιγύπτιος ήταν απλά ασταμάτητος καθώς στο 58’ μετά από πάσα του Τσεβά έκανε το 6-0, ενώ στο 65’ με τριπλή προσπάθεια μετά από πάσα του Βολάκη πέτυχε το 7-0!

Το "κερασάκι στην τούρτα" ήρθε να βάλει ο Νταμπίζας στις καθυστερήσεις, όταν και διαμόρφωσε το τελικό 8-0. Σε μια νίκη που "καθάρισε" την πρόκριση κι έδωσε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς (69’ Σπαθάρης), Προδρομίτης, Πιτσώτης, Διαμαντής, Φρόκου (72’ Ποπιέλα), Καλοσκάμης, Συμεωνίδης (58’ Λιατίφης), Κυριόπουλος (58’ Νταμπίζας), Βολάκης, Μπιλάλ (72’ Λάζαρης).

Σλάβια Σόφιας: Ίλιεφ, Γιορντάνοφ (46’ Ράιτσεφ), Ντολάπτσιεφ, Πετρόφ, Νγκουέν Ντο, Ντιμιτρόφ, Κεχαγιόφ (46’ Ρανγκέλοφ), Ατανάσοφ (85’ Ναϊντένοφ), Γκεοργκίεφ (38’ Σοράκοφ), Στόινεφ (46’ Τράικοφ), Στογιάνοφ.

Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού
Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"
Ρίχνει «βόμβα» με τον Ζιντάν η Μπάγερν Μονάχου
Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης