Ολυμπιακός-Ιωνικός 3-1: Επέστρεψε με λάμψη Μπιέλ και καθοριστικό Βατσλίκ
INTIME

Ολυμπιακός-Ιωνικός: Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη κόντρα στους Νικαιώτες, χάρη στους Χουάνγκ, Μπιέλ, αλλά και Βάτσλικ.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 3-1 του Ιωνικού στο «Γ. Καραϊσκάκης», χάρη στην ποιότητα του Πεπ Μπιέλ. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός πήρε φανέλα με το καλησπέρα και έδειξε ότι θα ανεβάσει επίπεδο την επίθεση των «ερυθρόλευκων».

Ο πρώην, πλέον, άσος της Κοπεγχάγης ήταν αυτός που πήρε τη «μπαγκέτα» από τον Κάρλος Κορμπεράν για την οργάνωση του παιχνιδιού των Πρωταθλητών Ελλάδας και στις περιπτώσεις που είχε τις απαραίτητες βοήθειες και πήρε σωστά τη μπάλα, κατάφερε να προκαλέσει σημαντικά ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Δημήτρη Σπανού παρουσίασε για μία ακόμα φορά ανταγωνιστικό «πρόσωπο». Σε πολλές περιπτώσεις ήλεγξε τη ροή της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσε να προκαλέσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Βατσλίκ.

Μάλιστα, ο Ιωνικός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, στο 11’, αλλά το σουτ του Βασίλη Μάντζη ήταν άστοχο. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όταν από κόρνερ του Μπιέλ, η μπάλα στρώθηκε στον Μπουχαλάκη που με τεχνικό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Ο Ολυμπιακός πίεσε αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σχετικά εύκολα.

Η υπεροχή των Πρωταθλητών Ελλάδας καρποφόρησε για δεύτερη φορά, στο τέλος του πρώτου μέρους. Εκεί φάνηκε η ποιότητα των Μπιέλ και Ουί Τζο Χουάνγκ. Ο Ισπανός είδε την κίνηση του Νοτιοκορεάτη στον χώρο, αυτός την κατάλληλη στιγμή την επέστρεψε στον συμπαίκτη του και ο τελευταίος μ’ ένα όμορφο πλασέ, διαμόρφωσε το 2-0.

«Ποίημα» από Μεντόσα, τον κράτησε ο Βατσλίκ

Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν σημαντικά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 49’ ο Μεντόσα εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Τόμας Βατσλίκ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι Νικαιώτες μείωσαν 2-1.

Μάλιστα, στο 53’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια, όταν ο Μάντζης στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, όμως, ο Βατσλίκ με τρομερή επέμβαση, μπόρεσε και έδιωξε, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα, ήταν «σειρά» του Ουί Τζο Χουάνγκ να χάσει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Ο Ντε Λα Φουέντε έκανε όμορφη ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε στον άξονα, αλλά το πλασέ το Νοτιοκορεάτη, ελάχιστα μέτρα μπροστά από την εστία, έφυγε άουτ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά αλλά οι «συγκινήσεις» δεν είχαν τελειώσει. Στο 90’ ο Ραντζέλοβιτς είδε το σουτ του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, ενώ στο 94’ ο Σέρβος κέρδισε πέναλτι, έπειτα από τράβηγα του Βαλεριαλνου και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί διαμόρφωσε το τελικό 3-1.