ΑΕΚ-Ουτρέχτη 1-0: Εκπληκτική και χωρίς φορ, νέα νίκη με τρομερό Γκαρσία! (videos+photos)
intime.gr

ΑΕΚ-Ουτρέχτη: Η Ένωση με νέα καλή εμφάνιση και γκολάρα του Λιβάι Γκαρσία νίκησε 1-0 και την ομάδα των Μπάρκα, Δουβίκα.

Η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα άφησε σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι εξαιρετικές εντυπώσεις.

Ακόμα και χωρίς κλασικό επιθετικό στην ενδεκάδα της. Ο Αργεντινός φτιάχνει μία συμπαγής ομάδα, όπου ο καθένας υπηρετεί τον ρόλο του ακόμα και αν δεν παίζει στη φυσική του θέση. Για παράδειγμα ο Χατζισαφί έπαιξε στόπερ. Ο Γκαρσία στην κορυφή της επίθεσης. Κι όμως, αυτή η ΑΕΚ έχει μεγάλη διάθεση, δημιουργεί και σήμερα κόντρα σε μία επιθετική ομάδα, όπως η Ουτρέχτη δέχθηκε ελάχιστες φάσεις.

Η Ένωση με τρομερό τον Λιβάι Γκαρσία, νίκησε 1-0 και στο τελευταίο της ματς στην Ολλανδία. Είχαν προηγηθεί οι φιλικές νίκες με 2-0 επί της Γκενκ και 2-1 επί της Φόλενταμ.

Σχηματισμός

Ο Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε για πρώτη φορά σε φιλικό ματς τον Στάνκοβιτς, δεξί μπακ χαφ ήταν ο Ρότα, αριστερό ο Τσούμπερ και τριάδα στην άμυνα οι Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί. Στα χαφ ήταν οι Σιμάνσκι, Πινέδα και οι Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς πλαισίωναν τον Γκαρσία, ο οποίος ήταν στην κορυφή.

Απόλυτο αφεντικό η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ από το πρώτο λεπτό ήταν το απόλυτο αφεντικό. Είχε την κατοχή, τον έλεγχο και πολλές τελικές κόντρα σε μία ολλανδική ομάδα, που παίζει επιθετικά. Η Ουτρέχτη μόνο με στατικές φάσεις έμπαινε στην περιοχή της Ένωσης και ο Τάσος Δουβίκας ήταν απλή αναφορά. Ο άλλος Έλληνας της Ουτρέχτης και πρώην άσος της ΑΕΚ, ο Βασίλης Μπάρκας, αντίθετα ήταν εκ των πρωταγωνιστών και η αιτία που οι «κιτρινόμαυροι» δεν σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 2’ σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής, μπλόκαρε στη δεξιά γωνία ο Μπάρκας.

Στο 4’ σουτ του Σιμάνσκι έφυγε άουτ.

Στο 19’ μπαλιά του Μάνταλου, ο Τσούμπερ απέφυγε δύο παίκτες, αλλά το δεξί σουτ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Δοκάρι η ΑΕΚ

Στο 24’ εκτέλεση φάουλ με το αριστερό του Γκαρσία, η μπάλα έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Στο 29’ σουτ του Μάνταλου με το αριστερό εντός μεγάλης περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάρκας.

Στο 31’ κόρνερ του Μάνταλου, έδιωξε η άμυνα, η μπάλα στρώθηκε στον Πινέδα, αλλά το δεξί σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 36’ σουτ του Γκατσίνοβιτς, μπλόκαρε ο Μπάρκας με διπλή προσπάθεια.

Στο 38’ καλή ανάπτυξη της ΑΕΚ, αλλά το σουτ του Ρότα ήταν αρκετά άστοχο.

Γκολάρα ο Γκαρσία και μεγάλη ευκαιρία

Ό,τι δεν κατάφερε στο α’ 45λεπτο η ΑΕΚ, το πέτυχε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 50’ ο Γκαρσία πήρε ωραία τη μπάλα με το κεφάλι, με την ταχύτητά του απέφυγε το μαρκάρισμα δύο παικτών και με θαυμάσιο αριστερό πλασέ, έστειλε τη μπάλα δεξί δοκάρι και μέσα.

Στο 53’ από μπαλιά του Σιμάνσκι, ο Γκαρσία την έφερε μπροστά του και πάλι με την ταχύτητά του βγήκε τετ α τετ, αλλά το αριστερό πλασέ του έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Αλλαγές

Στο 57’ ο Αλμέιδα άλλαξε ενδεκάδα. Ο Αθανασιάδης ήταν στο τέρμα, τριάδα στην άμυνα οι Κορνέζος, Ραντόνια, Μοχαμαντί, αριστερά ο Άμραμπατ, δεξιά ο Μισελέν, στα χαφ οι Μουστακόπουλος, Γιόνσον, Φράνσον και ο Γιούσης πίσω από τον Κοσίδη.

Σ' εκείνο το σημείο η Ουτρέχτη ισορρόπησε, αλλά η ΑΕΚ και πάλι παρά τις αλλαγές ήταν συμπαγής και δεν επέτρεψε στους Ολλανδούς πολλές φάσεις. Στο 79’ μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Φέρμαν εκτέλεσε με το δεξί, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε.

Στο 84' η κεφαλιά του Κοσίδη, σε σέντρα του Άμραμπατ έφυγε ψηλά άουτ. Στο 86' ο Αθανασιάδης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μάχι.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς (57’ Αθανασιάδης), Ρότα (57’ Μισελέν), Τσούμπερ (57’ Μοχαμάντι), Μήτογλου (57’ Κορνέζος), Τζαβέλλας (57’ Φράνσον), Χατζισαφί (57’ Ραντόνια), Σιμάνσκι (57’ Γιόνσον - 90' Μιτάι), Πινέδα (57’ Μουστακόπουλος), Μάνταλος (57’ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (57’ Γιούσης), Γκαρσία (57’ Κοσίδης).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς (57’ Αθανασιάδης), Ρότα (57’ Μισελέν), Τσούμπερ (57’ Μοχαμάντι), Μήτογλου (57’ Κορνέζος), Τζαβέλλας (57’ Φράνσον), Χατζισαφί (57’ Ραντόνια), Σιμάνσκι (57’ Γιόνσον), Πινέδα (57’ Μουστακόπουλος), Μάνταλος (57’ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (57’ Γιούσης), Γκαρσία (57’ Κοσίδης).

Ουτρέχτη: Μπάρκας, Μααρέλ, Τερ Άβεστ, Ρεντάν, Μπουθ, Βάρντερνταμ, Φαν ντε Στρέεκ, Μπουσαϊντ, Φαν ντε Χόορν, Κλάιφεντ, Δουβίκας.

Ουτρέχτη (β’ ημίχρονο): Νιχάους, Ρόλινς, Μάαρελ, Κλάιφερτ, Μπρούβερς, Λοτίν, Μάχι, Φαν ντερ Κουστ, Συλά, Φέρμαν, Μπας Ντοστ.