Άρης: Πρόκριση με δέκα παίκτες η Γκόμελ – Επιστροφές για Μπούργος

Άρης: Η Γκόμελ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Λευκορωσίας.

Η Γκόμελ αν κι έπαιζε με δέκα παίκτες πολύ νωρίς κόντρα στην Όρσα, ομάδα Β’ κατηγορίας, νίκησε 3-1 στο παιχνίδι που έγινε για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Λευκορωσίας.

Η Γκόμελ, αντίπαλος του Άρη στο Conference League, από το 16’ έπαιζε με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Άφι. Στο 38’ η Όρσα προηγήθηκε με τον Καμπατσέβσκι και το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Η Γκόμελ, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, αν και με παίκτη λιγότερο μέσα σε 16 λεπτά πέτυχε τρία γκολ και πήρε την πρόκριση. Στο 56’ ο Αντεόλα ισοφάρισε, στο 68’ ο Μάκας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος έκανε το 1-2, ενώ στο 72’ ο Κουζμένοκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γκόμελ είχε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το πρόσφατο ματς κόντρα στην Ντιναμό Μπρεστ, αφού το Σάββατο ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίσλοχ για το πρωτάθλημα.

Επιστροφές

Στην προπόνηση του Άρη, παράλληλα, ο Χερμάν Μπούργος είχε επιστροφές. Στο δελτίο της ΠΑΕ αναφέρεται: «Με καινούργια πρόσωπα τους Αμπουμπακάρ Καμαρά, Γιακούμπ Μπραμπέτς, Λούμορ Αγκμπενιένου και Αλί Αντέμ (ολοκληρώθηκε ο δανεισμός του), οι οποίοι ακολούθησαν πρόγραμμα φυσικής κατάστασης, πραγματοποιήθηκε η σημερινή απογευματινή προπόνηση της ομάδας μας (παιχνίδια κατοχής μπάλας και τακτική για τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές) στις εγκαταστάσεις του Δασυγένειου Αθλητικού Κέντρου.

Αύριο, Πέμπτη, η προπόνηση θα γίνει πρωί και απόγευμα στο «Δασυγένειο».

.

«Τέλος» στην καριέρα του βάζει ο Στέφανος Αθανασιάδης
Euroleague Final Four 2024: «Θέλω ελληνικό τελικό, ηγέτης ο Σλούκας» - Όσα δήλωσε ο Αταμάν
Euroleague Final Four 2024: «Τώρα είναι η σειρά μας να το πάρουμε» - Το αφιέρωμα στον Ολυμπιακό
Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η γυναικεία ομάδα Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδας!