Παναθηναϊκός: Ανατροπή τρία χρόνια μετά! (photos+video)

Περισσότερα από τρία χρόνια είχε ο Παναθηναϊκός να πανηγυρίσει νίκη με ανατροπή, όπως έκανε το απόγευμα της Δευτέρας (22/11) κόντρα στην Λαμία.

Συγκεκριμένα, στην αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού Σταδίου, οι τυπικά γηπεδούχοι «κυανόλευκοι» είχαν ανοίξει το σκορ με τον Αραμπούλι στο 35ο λεπτό. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Η… αρχή έγινε με την ισοφάριση από τον Λούντκβιστ, ενώ ακολούθησε στο 86ο λεπτό το εύστοχο πέναλτι του Μακέντα, αλλά και το τέρμα του Μαουρίσιο στο επόμενο λεπτό, με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη 3-1.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά, έπειτα από τον Σεπτέμβριο του 2018 όπου το «τριφύλλι» κατάφερε να ανατρέψει αποτέλεσμα εις βάρος του. Τότε ήταν η νίκη 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Μακέντα να σκοράρει και σ’ αυτό το ματς, ενώ νωρίτερα είχε ισοφαρίσει ο Χατζηγιοβάνης.

Μάλιστα, η τελευταία εκτός έδρας ανατροπή για τον Παναθηναϊκό βρίσκεται πριν από 4,5 χρόνια. Συγκεκριμένα, στις 31 Μαΐου του 2017 οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν 3-2 του ΠΑΟΚ με «χρυσό» σκόρερ τον Μολίνς στο 94’ στην τελευταία αγωνιστική των play offs.