Χέρακλες-ΠΑΟΚ 1-2: Πήρε το όπλο του Ολιβέιρα! (video+photos)

Ο Ολιβέιρα πήρε το όπλο του και ο ΠΑΟΚ πέτυχε νέα φιλική νίκη (video+photos)

ΠΑΟΚ: Με δύο γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα, ο «Δικέφαλος» νίκησε 2-1 την Χέρακλες σε φιλικό αγώνα.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα πήρε το όπλο του και έχει βαλθεί από τα φιλικά κιόλας ν' αποδείξει γιατί ο ΠΑΟΚ έκανε καλά που που τον πήρε.

Ο 30χρονος Πορτογάλος φορ σημείωσε και τα δύο γκολ του «Δικεφάλου» στη φιλική νίκη επί της Χέρακλες με 2-1. Ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι έχει βρει έναν αξιόπιστο φορ, ο οποίος σε τρία ημίχρονα στα έως τώρα φιλικά, έχει ήδη τρία γκολ. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε και πάλι δοκιμές, ενώ προφύλαξε τον Σφιντέρσκι, ο οποίος είχε υποχρεώσεις με την εθνική του, ενώ έπαιξε ελάχιστα λεπτά στο τέλος, κυρίως για να δοκιμάσει το πόδι του, ο Χρήστος Τζόλης.

Σχηματισμοί

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε τον Πασχαλάκη κάτω από τα γκολπόστ, δεξί μπακ ο Τέιλορ, στόπερ οι Βαρέλα, Μιχαηλίδης κι αριστερό μπακ ο ΒιεΪρίνια. Στα χαφ  Εσίτι και Σβαμπ, ο Καγκάβα μπροστά τους, ο Μουργκ δεξιά, αριστερά ο Ελ Καντουρί και στην κορυφή ο Ολιβέιρα.

Στο δεύτερο μέρος ήταν ο Ζίβκοβιτς στο τέρμα, δεξί μπακ ο Ροντρίγκο, αριστερό ο Περέιρα και στόπερ οι Μιχάι, Κρέσπο. Στα χαφ οι Νινούα, Τσιγγάρας, δεξιά ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, αριστερά, ο Λάμπρου και ο Βρακάς πίσω από τον Κούτσια.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στην πρώτη του καλή στιγμή. Στο 13’ ο Ελ Καντουρί πάσαρε στον Ολιβέιρα κι αυτός από κοντά άνοιξε το σκορ.

Στο 16’ η Χέρακλες ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ, τη μπάλα να κοντράρει τον Ελ Καντουρί και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 32’ ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα, ξανά με σκόρερ τον Ολιβέιρα. Ο Βιεϊρίνια βρήκε τον συμπατριώτη του, αυτός κατέβασε έξοχα και με συρτό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ.

Στο 34' σουτ του Ελ Καντουρί, μπλόκαρε ο Μπούκερ και στο 45’ ο Εσίτι αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε ενδεκάδα στο δεύτερο μέρος. Στο 51' ο Κούτσιας βρήκε τον Λάμπρου, η κεφαλιά του οποίου έφυγε άουτ. Στο 53' ο Λάμπρου πάσαρε στον Κούττσια που σούταρε λίγου άουτ.

Στο 67' ωραία ενέργεια του Λάμπρου, έδωσε ξανά στον Κούτσια, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

ΠΑΟΚ (Α’ ημίχρονο): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Σβαμπ, Καγκάβα, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ (Β’ ημίχρονο): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο (74’ Λύρατζης), Περέιρα, Τσιγγάρας, Νινούα, Λάμπρου, Α. Ζίβκοβιτς, Κούτσιας (88’ Τζόλης), Βρακάς (70’ Κωνσταντέλιας).

Χεράκλες Αλμέλο: Μπούκερ, Κουαλιάτα, Μπακμπούρντ, Μπουργζόργκ, Κνέστερ, Φλόετ, Ντε Λα Τόρε, Σουφς, Γιάκομπσεν, Ιμπραΐμογλου, Αμίσι.