ΑΕΚ-Απόλλων Λεμεσού 3-0: Έτοιμη για Ευρώπη με Λιβάι η Ένωση (photos+video)

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Λεμεσού, δείχνοντας πως είναι σε καλή κατάσταση.

Καλό αγωνιστικό πρόσωπο παρουσίασε η ΑΕΚ στο φιλικό παιχνίδι με τον Απόλλωνα Λεμεσού, όπου επικράτησε 3-0. Η Ένωση ήταν επικίνδυνη επιθετικά και συγκεντρωμένη αμυντικά, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ το άλλο το πέτυχε ο Μάνταλος.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο, μια εβδομάδα πριν από το πρώτο επίσημο παινχίδι για το Conference League.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, καθώς ο Λε Ταλέκ είναι ανέτοιμος και μόνο ο Τζαβέλλας είναι φετινή προσθήκη. Ωστόσο ξεκίνησε πιο ορεξάτα στο παιχνίδι και πίεζε από το 1ο λεπτό τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Στο 5’ οι παίκτες του Μιλόγεβιτς συνδυάστηκαν άψογα και σκόραραν. Ο Μπακάκης έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Μάνταλος κατέβασε, έδωσε στον Λόπες, ο οποίος έκανε τη σέντρα για τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για το 1-0.

Πριν προλάβει ο Απόλλων να συνέλθει, η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μάνταλο στο 9’, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με τους Κύπριους να προσπαθούν να ισορροπήσουν. Στο 28’ ένα μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς το απέκρουσε ο Τσιντώτας, ενώ στο 34’ ο Πίττας προσπάθησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα της Ένωσης, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ΑΕΚ έγινε και πάλι απειλητική, με τον Αλμπάνη να μην μπορεί να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων ήταν πιο απειλητικός, ωστόσο στο 51’ ο Λιβάι Γκαρσία με έξοχη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πέτυχε το 3-0.

Οι Κύπριοι πίεσαν στη συνέχεια, αλλά η άμυνα της Ένωσης είχε τις απαντήσεις. Στο 64’ μάλιστα ο Αλμπάνης έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, καθώς το πλασέ του ήταν άστοχο. Στο 73’ ο Μάνταλος έκανε ωραίο σουτ, αλλά πέρασε δίπλα από την εστία του Γιοβάνοβιτς.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε μετά και τις πολλές αλλαγές, αλλά ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Τσιτώντας έκανε λάθος απομάκρυνση έστρωσε τη μπάλα στον Ιντζιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Μπακάκης (63' Σβάρνας), Νεντελτσιάρου (46' Μήτογλου), Τζαβέλλας (86' Ραντόνια), Λόπες (46' Μιτάι), Σάκχοφ, Σιμάνσκι (86' Ρουκουνάκης), Γκαρσία (78' Νταντσένκο), Μάνταλος (86' Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (65' Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (86' Κοσίδης).

Απόλλων Λεμεσού (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (61' Ίντζια), Νασιμέντο (87' Φώτη), Κατελάρης, Φιλιώτης, Μάρκοβιτς (69' Παπουνασβίλι), Ντένιτς, Κυριακού, Τζράντι (87' Σπόλιαριτς), Πίττας, Ψύχας (61' Μελεκκίδης).