Ίνγκασον: «Σώσαμε… το τομάρι μας»!

ΠΑΟΚ-Άρης: Ο Σβέριρ Ίνγκασον σκόραρε, κέρδισε πέναλτι και επισήμανε πως ο «δικέφαλος» είναι καλή ομάδα για να έχει την εικόνα του πρώτου μέρους!

Συνειδητοποιημένος για το κακό πρόσωπο που παρουσίασε ο ΠΑΟΚ ειδικά στο πρώτο μέρος, ήταν ο Σβέριρ Ίνγκασον. Ο Ισλανδός αμυντικός του «δικέφαλου», σκόραρε και κέρδισε πέναλτι για το τελικό 2-2 με τον Άρη. Ο ίδιος, πάντως, τόνισε πως… έσωσαν το τομάρι τους οι «ασπρόμαυροι» και συγχρόνως ξεκαθάρισε πως είναι καλή ομάδα για να παίζουν όπως στο πρώτο ημίχρονο!

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σβέριρ Ίνγκασον:

«Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν εκεί που έπρεπε, κάναμε πολλά λάθη. Στο δεύτερο αλλάξαμε νοοτροπία, παίξαμε όπως πρέπει ως ΠΑΟΚ. Αν είχε τρία λεπτά ακόμη ίσως να σκοράραμε για να νικήσουμε.

Είναι δύσκολο να πεις γιατί γίνεται αυτό. Πολλές φορές δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο, αλλά η αλήθεια που είναι στη μέση. Όλη την εβδομάδα δουλέψαμε σε απλό σχέδιο παιχνιδιού, που δεν μπορέσαμε να το φέρουμε στο χορτάρι. Ίσως να φταίει πως δυσκολευόμαστε να ελέγξουμε τα συναισθήματα στον αγωνιστικό χώρο, κάνουμε λάθη που φέρνουν νευρικότητα ή γκρίνια. Αυτό είναι απ’ τους παράγοντες που δεν ήμασταν αυτοί που μπορούμε στο πρώτο μέρος. Από τη δική μας πλευρά προσπαθούμε για το καλύτερο δυνατό. Έχουμε νέους που προσπαθούν να κάνουν τα πρώτα τους βήματα. Έμπειρους που προσπαθούν να δημιουργήσουν την καλύτερη ομάδα. Έρχονται δύσκολα ματς πρέπει να βρούμε μια καλή απόδοση για να μας οδηγήσει εκεί που θέλουμε.

Αγαπώ περισσότερο να αμύνομαι παρά να σκοράρω. Ίσως κάποιες φορές θα ήταν καλύτερο να κρατήσω το μηδέν πίσω. Είχαμε πολλές στημένες φάσεις, δε θυμάμαι πόσες ήταν. Αν μπόρεσα να βοηθήσω την ομάδα να πάρει το βαθμό, είμαι χαρούμενος.

Πρέπει να συνεχίσω να σκοράρω ίσως έτσι να νικάμε. Είναι καλό πως όποτε σκοράρω δε χάνουμε. Σήμερα σώσαμε το τομάρι μας με αυτό που πετύχαμε στο τέλος. Έχουμε μπροστά μας μεγάλα ματς κάθε εβδομάδα. Δε θα είναι πάντα εύκολο να ξεφεύγουμε από δύσκολες καταστάσεις.

Το πιο σημαντικό είναι να μπορέσει ο ΠΑΟΚ να τελειώσει δυνατά τη σεζόν. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλή ομάδα για να έχει την εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο».