Κύπρος: Η ΑΕ Λεμεσού πήρε το ντέρμπι κι έκανε δώρο την κορυφή στην Ομόνοια! (video+photos)

Κύπρος: Η ΑΕ Λεμεσού λύγισε 2-1 τον Απόλλωνα στο ντέρμπι, πέρασε δεύτερη και κράτησε στην κορυφή την Ομόνοια.

Στη μεγάλη μάχη της Λεμεσού νικήτρια αναδείχθηκε η ΑΕΛ.

Στο ντέρμπι κορυφής με τον Απόλλωνα Λεμεσού, νίκησε 2-1 στο «Τσίρειο» στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος.

Έτσι, η ΑΕΛ πέρασε δεύτερη και δεν άφησε τον Απόλλωνα να βρεθεί στην κορυφή, εκεί όπου πλέον είναι η Ομόνοια!

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 36' ο Γεωργίου έκανε το 1-0 και στο 75' ο Τόρες το 2-0, ενώ ο Απόλλων μείωσε στο 93’ με τον Ντιγκινί. Ένα λεπτό νωρίτερα αποβλήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού ο Ντανίλο για σκληρό φάουλ στον Ντιγκινί.

Νωρίτερα, η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 3-1 τον Εθνικό Άχνας. Τα γκολ για τους νικητές (που έμειναν με δέκα στο 72' λόγω αποβολής του Μοϊσοφ, με 2η κίτρινη) σημείωσαν οι Τρισκόφσκι (19'), Τολεμέζ (51'), Ναράνιο (86'), ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ίλια (23').

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ