Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 1-1: Ισοπαλία με… στόπερ (photos)

Αστέρας και Ατρόμητος αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1.

Καλό ρυθμό, αρκετές φάσεις, αλλά χωρίς νικητή (1-1) έληξε το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με τον Ατρόμητο στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Τα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, από δύο… στόπερ, που εκμεταλλεύτηκαν στημένες φάσεις. Στο 33’ ο Πασαλίδης με προβολή πέτυχε το 1-0 και στο 45’ ο Ρισβάνης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Με αρκετή όρεξη μπήκαν οι παίκτες του Αστέρα και του Ατρόμητου στο παιχνίδι, παρά την υψηλή θερμοκρασία. Οι Αρκάδες απείλησαν στα πρώτα λεπτά με τους Μπαράλες, Ντέλετιτς και Λουίς Φερνάντεθ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, αλλά δεν ανησύχησαν τον Νίκο Παπαδόπουλο.

Στο 33’ από εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ, ο Πασαλίδης με προβολή νίκησε τον Μανδά, γράφοντας το 1-0 για τον Αστέρα. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 36’ το πλασέ του Μανούσου πέρασε δίπλα από την εστία των γηπεδούχων. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη συνέχισε να πιέζει και στο 45’ από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Ρισβάνης νίκησε στον αέρα τον Παπαδόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ριέρα δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Ατρόμητου. Στο 60’ η προβολή του Ρισβάνη δεν βρήκε στόχο. Στο 66’ ο Αστέρας άγγιξε το γκολ από μια χαμένη φάση που κυνήγησε ο Τασουλής, με το γύρισμά του να βρίσκει το δοκάρι και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Μανδάς. Οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν, με δύο σουτ του Ντέλετιτς να μην βρίσκουν στόχο. Ο Γκάλο με στημένες μπάλες προσπάθησε να βοηθήσει τον Ατρόμητο να γίνει απειλητικός, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά έπεσε ο ρυθμός το ματς, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (46’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπελόκ (90+2’ Αντζουλάς), Σίτο (46’ Ριέρα), Ντέλετιτς (80’ Τζίμας), Λουίς Φερνάντεθ (87’ Μαρκ Φερνάντεθ), Μπαράλες.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Κατράνης, Γούτας, Ρισβάνης, Κιβρακίδης, Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης (27’ Μπαένα), Μανούσος (70’ Ενσικουλού), Γκάλο (87’ Ούμπιδες), Ανδρούτσος (70’ Ραμπέγιο), Βέλλιος (87’ Γιακουμάκης).

Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»