Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: Το «καθάρισε» στο δεύτερο (video+photos)

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε… σκούρα στη Νέα Σμύρνη, αλλά με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε νίκη 2-0 και είναι ξανά στην κορυφή της Super League μαζί με τον Ολυμπικαό.

Το κίνητρο του… τίτλου αποδείχθηκε μεγαλύτερο από αυτό της επιβίωσης. Έτσι φάνηκε τουλάχιστον στον αγώνα της Νέας Σμύρνης, όπου ο Πανιώνιος στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός και απείλησε τον ΠΑΟΚ, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς με «όπλο» την ποιότητα και το «βάθος» στον πάγκο πήραν ακόμα μια νίκη (2-0) στον δρόμο προς την κατάκτηση του τίτλου. Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καθόλου καλός στο πρώτο ημίχρονο, όμως, με την είσοδο του Βιεϊρίνια μετά τον τραυματισμό του Καντουρί στο δεύτερο μισό ήταν εμφανώς ανώτερος και βρήκε τα γκολ που χρειαζόταν για να φύγει με το διπλό και τους τρεις βαθμούς από τη Νέα Σμύρνη.

Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 45’ δεν έδειχνε το ίδιο ορμητικός και είχε πρόβλημα στο να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες. Ό,τι προέκυψε έγινε από την ατομική ποιότητα παικτών όπως ο Άκπομ και ο Μίσιτς, ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να οργανωθούν σωστά πίσω από τη μπάλα και σε δυο – τρεις περιπτώσεις να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση. Ο Πανιώνιος «φώναξε» και για δυο – τρεις φάσεις προς τον διαιτητή Κουμπαράκη, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ο Αραμπούλι εκτέλεσε φάουλ που ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φερέιρα έβγαλε τον τραυματία Καντουρί από το παιχνίδι για να περάσει σε αυτό τον Βιεϊρίνια. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έδωσε… πνοή στη νωχελική ομάδα του, ενώ βοήθησε και με τα χτυπήματά του στις στατικές φάσεις. Σε μια από αυτές, στο 48’, η μπάλα έφτασε στον Ίνγκασον μέσα στην περιοχή κι αυτός σκόραρε όπως είχε κάνει και κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Με το προβάδισμα, έχοντας και τη συμπαράσταση περίπου 200 οπαδών του, ο ΠΑΟΚ έπαιζε πλέον με άλλον αέρα. Έτσι, στο 62’ με ένα ακόμα γκολ από τον Άκπομ «καθάρισε» το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Ο «δικέφαλος του Βορρά» με αυτή τη νίκη πήγε στους 37 βαθμούς και είναι μαζί με τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση της Super League.

Δείτε το φωτορεπορτάζ και τα highlights του αγώνα

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 0-2: Τα highlights του αγώνα

ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ: Σκληρή ανακοίνωση για περιστατικά μεταπώλησης εισιτηρίων στη ρεβάνς
Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»
Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ