Μπακάκης: «Η ΑΕΚ δείχνει μέταλλο»

Για την αντίδραση της ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά και το VAR μίλησε ο Μιχάλης Μπακάκης.

Η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη, αλλά της στοίχισε το κακό ξεκίνημα, όπως επισήμανε ο Μιχαλης Μπακάκης. Ο ακραίος αμυντικός της Ένωσης στάθηκε στην αντίδραση της ομάδας, ενώ τόνισε πως το VAR βοηθάει, αλλά χαλάει τον ρυθμό.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μπακάκη:

«Θέλαμε να πάρουμε τη νίκη, έτσι όπως ήρθε το σκορ είναι λίγο ανάμεικτα τα συναισθήματα, γιατί ισοφαρίσαμε δυο φορές. Πληρώσαμε το κακό 20λεπτο, που δεχθήκαμε ένα γκολ και έχασε και το πέναλτι ο ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια φάγαμε ένα γκολ σε πολύ κακό σημείο, λίγο αφού ισοφαρίσαμε και το γήπεδο έβραζε και ήταν σίγουρο πως θα κάναμε και το 2-1. Τα ντέρμπι είναι ντέρμπι και σίγουρα θα έρθουν και τέτοια αποτελέσματα.

Στην αρχή ξεκινήσαμε άσχημα, δεν ήμασταν καλοί, αλλάξαμε τη διάταξη, είχαμε την κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο και χάσαμε ευκαιρίες. Η ομάδα δείχνει μέταλλο, πιστεύω πως θα γινόμαστε καλύτεροι με τον καιρό.

Σίγουρα κι εμείς δεν έχουμε το καλύτερο συναίσθημα, θέλαμε τη νίκη και για τον κόσμο που ήρθε δίπλα μας και τον ευχαριστούμε. Η ομάδα προσπαθεί και αυτό θα κάνουμε ως το τέλος της σεζόν με στόχο το πρωτάθλημα στο τέλος.

Το VAR είναι καλό από τη μια, γιατί ελέγχει τις φάσεις, αλλά χαλάει τον ρυθμό. Δεν είναι καλό για το ποδόσφαιρο το να περιμένουμε δυο και τρία λεπτά για να δούμε τι θα γίνει σε μια φάση. Το ποδόσφαιρο είναι διασκέδαση, σίγουρα χαλάει ο ρυθμός με το VAR, αν και για κάποιον λόγο τοποθετήθηκε.

Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι 100% ως το τέλος, είναι ο μόνος τρόπος για να πετύχουμε τους στόχους μας».