Φορτούνα Σιτάρντ-ΠΑΟΚ 1-5: Ο Άκπομ πήρε το όπλο του (photos)

Με προσωπικό σόου Άκπομ, ο ΠΑΟΚ διέλυσε 5-1 τη Φορτούνα Σιτάρντ.

Καταιγιστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος σκόρπισε τη Φορτούνα Σιτάρντ με 5-1, χάρη σε έναν εκπληκτικό Άκπομ. Ο Άγγλος φορ ήταν ο απόλυτος εκτελεστής, πετυχαίνοντας τέσσερα από τα πέντε γκολ του «Δικεφάλου του Βορρά», δείχνοντας πως φέτος θα αποτελέσει το βαρύ πυροβολικό της ομάδας του Άμπελ Φερέιρα.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε στην πρώτη ώρα του φιλικού επιθετικό ποδόσφαιρο, συνδυάζοντας τη δημιουργία με την ευστοχία του Άκπομ. Ο Πέλκας τραυματίστηκε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την κατάστασή του να εκτιμάται

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο φιλικό με τη Φορτούνα Σιτάρντ. Στο 5’ ο Άκπομ μετά από παράλληλο γύρισμα του Πέλκα, με πλασέ πέτυχε το 0-1. Στο 9’ ο Ελ Καντουρί με κάθετη μπαλιά-διαβήτη βρήκε τον Πέλκα, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε το 0-2. Στο 18’ ο Άκπομ βρήκε πάλι δίχτυα, όταν ο Ζαμπά πέρασε δυο αντιπάλους και του έδωσε έτοιμο γκολ, για το 0-3. Στο 41’ η Φορτούνα εκμεταλλεύτηκε λάθος του Πασχαλάκη, ο οποίος έδωσε πάσα στο Ντάμασκαν, κι εκείνος μείωσε σε 1-3. Ο ΠΑΟΚ όμως πέτυχε και τέταρτο γκολ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, με τον Άκπομ να δέχεται την πάσα του Κρέσπο και με ωραίο σουτ πέτυχε το 1-4.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ πέτυχε ακόμα ένα γκολ. Στο 50’ ο Ελ Καντουρί έκανε τη σέντρα και ο Άκπομ με κεφαλιά έγραψε το 1-5, με το δικό του τέταρτο προσωπικό τέρμα. Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα συνέχισε να πιέζει, αλλά ο ρυθμός έπεσε κάπως, όπως ήταν και φυσιολογικό. Ο ΠΑΟΚ στο 90’ είχε ευκαιρία να πετύχει κι άλλο γκολ, αλλά η προσπάθεια του Λάμπρου σταμάτησε στο δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (84’ Κάτσε), Εσίτι, Ζαμπά (90’ Τσιγγάρας), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (41’ Λάμπρου), Άκπομ.

Φορτούνα Σιτάρντ: Νίναϊ, Αμιό, Σμετς, Καρλάινεν, Κάρμπονελ, Ντίμερς, Πάσλακ, Ουγκούρ, Πίντο, Κοσέλεφ, Ντάμασκαν.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος