Αστέρας Τρίπολης: Φιλική ήττα από τη Χέρακλες

Καλές εντυπώσεις άφησε ο Αστέρας με τη Χέρακλες, αλλά έχασε 2-0.

Στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Χέρακλες, σε αγώνα που διεξήχθη στην Ολλανδία. Η φιλική αναμέτρηση ξεκίνησε με γκολ μόλις στο 4ο λεπτό για τους Ολλανδούς με τον Στσέκο. Οι Αρκάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 12', όταν ο Δουβίκας έκανε το σουτ μετά την πάσα του Κώτσιρα, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε.

Στο 36' μετά από όμορφο συνδυασμό το σουτ του Καλτσά κόντραρε, ενώ στο 41' ο Αστέρας είχε την καλύτερη στιγμή του, όταν ο Δουβίκας με πάσα πίσω από το κέντρο βρήκε τον Καλτσά, αλλά το σουτ του χτύπησε στο δοκάρι. Στο 33' ο Τσιφτσής είχε μία εξαιρετική επέμβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Χιμένεθ, αφού στο 48' ο Ιγκλέσιας αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση, μετά από μπαλιά του Μαρκ Φερνάντεθ. Στο 56' ο τερματοφύλακας της Χέρακλες μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Ρέχις, ενώ στο 64' το σουτ του Φερνάντεθ πέρασε λίγο άουτ.

Στο 76', σε ακόμη μία προσπάθεια του Αστέρα να σκοράρει, η κεφαλιά του Πασαλίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαστιάνου έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι Ολλανδοί πέτυχαν το δεύτερο γκολ στην εκπνοή του αγώνα, με σουτ του Μέρκελ που κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα, για το τελικό 2-0.

Οι δύο ενδεκάδες του Αστέρα:

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Παπαδόπουλος (32' Τσιφτσής), Κώτσιρας, Βαλιέντε, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Φερνάντεθ Μπόρχα, Καπίγια, Τζίμας, Γλέζος, Καλτσάς, Δουβίκας.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Τσιφτσής (60' Μιχαήλ), Βλάχος, Πασαλίδης, Χριστόπουλος, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μπέλοκ, Φερνάντεθ Μαρκ, Μπαστιάνος, Κανελλόπουλος, Ρέχις.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ