Το απίστευτο αρνητικό ρεκόρ του Απόλλωνα Σμύρνης στη Super League

Ο Απόλλων Σμύρνης αποχαιρέτισε τη Super League με ένα όχι και τόσο τιμητικό ρεκόρ.

Το τελευταίο του παιχνίδι στη Super League έδωσε το Σάββατο ο Απόλλων Σμύρνης, αποχαιρετώντας και επίσημα την κατηγορία, χάνοντας 3-0 από τη Λαμία στη Ριζούπολη. Μετά από 30 παιχνίδια φέτος, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να γίνει η ομάδα στην 60χρονη ιστορία της Α’ Εθνικής/Super League, που ολοκλήρωσε πρωτάθλημα, χωρίς να έχει καταφέρει να προηγηθεί έστω μια φορά στο πρώτο ημίχρονο!

Αυτό καταγράφει η ιστοσελίδα soccerbase.info, με τα στοιχεία να είναι εντυπωσιακά. Από τα 30 παιχνίδια που έδωσε ο Απόλλων, στα 19 πήγε στα αποδυτήρια με σκορ σε βάρος του, ενώ στα υπόλοιπα 11 ήταν ισόπαλος!

Ως τώρα όλες οι ομάδες στην ιστορία των πρωταθλημάτων είχαν καταφέρει τουλάχιστον σε ένα παιχνίδι τους να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο. Οι έξι παρακάτω το είχαν κάνει μόνο σε ένα παιχνίδι της σεζόν, έχοντας το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ, που τώρα πήρε ο Απόλλων:

1959-60: Μέγας Αλέξανδρος Κατερίνης
1981-82: Καβάλα
1993-94: Νάουσα
1998-99: Εθνικός Πειραιά (τερμάτισε τη σεζόν χωρίς νίκη)
2007-08: Απόλλων Καλαμαριάς
2014-15: Νίκη Βόλου (έπαιξε μόνο 14 παιχνίδια)

Ο Εθνικός είναι η μοναδική ομάδα στα 60 χρόνια Α’ Εθνικής, που τελείωσε πρωτάθλημα χωρίς νίκη. Ήταν την περίοδο 1998-99, όταν έκανε οκτώ ισοπαλίες και 26 ήττες. Αλλά και αυτός είχε προηγηθεί στις 2 Μαΐου 1999 1-0 του Ηρακλή στο ημίχρονο, αν και έχασε τελικά 1-2.