ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Με χαρακτήρα... πρωταθλητή!

Ο ΠΑΟΚ πήρε βαθμό στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, μολονότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 32ο λεπτό και διατήρησε το αήττητο

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε χαρακτήρα σε ένα ματς που ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία αλλά στη συνέχεια τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά γι' αυτή.

Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ του Μαουρίτσιο στο 10ο λεπτά, είδε το σκληρό παιχνίδι του να μην... αποδίδει καθώς μόλις στο 32ο λεπτό ο Λέο Ζαμπά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από εκεί και πέρα, όμως, οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου αμύνθηκαν υποδειγματικά, μέχρι τελικά να τους «πληγώσει» ο μόνιμος σκόρερ της ΑΕΚ, Έκι Πόνσε.

Εν κατακλείδι, πάντως, ήταν ένα ματς που ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι διαθέτει φέτος χαρακτήρα... πρωταθλητή και απέδειξε σε ακόμη ένα ματς ότι δύσκολα θα χάσει τον τίτλο τη φετινή σεζόν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον κόσμο να της δίνει ώθηση η ΑΕΚ πήρε από το ξεκίνημα την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να κλείσει τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του. Το σουτ του Λιβάγια ανάγκασε τον Πασχαλή σε εντυπωσιακή επέμβαση στο 5ο λεπτό. Η συγκεκριμένη ευκαιρία ήταν το... αποκορύφωμα για τους «κιτρινόμαυρους», καθώς σταδιακά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν την κατάσταση. Μάλιστα, στην πρώτη ευκαιρία ευτύχησαν και να προηγηθούν, μόλις στο 10ο λεπτό.

Ο Ελ Καντουρί εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαρέλα άντεξε στο μαρκάρισμα του Τσιγκρίνσκι κι έκανε την κεφαλιά πάσα στον Μαουρίτσιο, ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα. Οι παίκτες του Λουτσέσκου πήγαν να εκμεταλλευτούν το σοκ των γηπεδούχων και προσπάθησαν να γίνουν απειλητική ξανά αλλά σταδιακά η «Ένωση» πήρε εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν με... δύναμη να αντικρούσουν τις επιθέσεις της ΑΕΚ, κάτι που τελικά πλήρωσαν, καθώς ο Λέο Ζαμπά δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 32' μετά το σκληρό μαρκάρισμα στον Χουλτ. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο πήγαιναν σχεδόν πάντα πρώτοι στη μπάλα με αποτέλεσμα να απομακρύνουν τους κινδύνους από τη μεγάλη περιοχή τους. Κάπως έτσι η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει όπως θα ήθελε το 67% κατοχής μπάλας που είχε στο πρώτο 45λεπτο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ουζουνίδης έβαλε τον Κρστιτσιτς αντί του Μπακάκη κι έπαιξε με τετράδα στην άμυνα. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν αλλά οι σέντρες που έκαναν είτε έδιωχνε η άμυνα του ΠΑΟΚ, είτε ήταν κακές. Ο προπονητής της ΑΕΚ έβαλε στο παιχνίδι και τον Μπογιέ στη θέση του Άλεφ που δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε μια προσπάθεια να βρει τρόπο να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάζουν την πίεση τους αλλά οι Βαρέλα και Κρέσπο έδιωχναν με σχετική ευκολία τις σέντρες τους, μέχρι το 74ο λεπτό! Σε εκείνο το σημείο ο Λιβάγια έκανε σέντρα με πολλά φάλτσα κι ο Πόνσε εκτέλεσε με κεφαλιά τον Πασχαλάκη κι ισοφάρισε σε 1-1. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν στα λεπτά που απέμεναν να πετύχουν και δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν, με καλύτερη ευκαιρία να είναι η κεφαλιά του Κρστιτσιτς στο 90ο λεπτό που πέρασε λίγο έξω.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League