ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: «Βυσσινί» υπεροχή (photos)

Η ΑΕΛ κυριάρχησε και επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα.

Μια σπουδαία νίκη πανηγύρισε η ΑΕΛ επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Οι «βυσσινί» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας απέναντί τους έναν εκπληκτικό Βελλίδη, ο οποίος όμως δεν είχε συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του. Οι Γκόλιας και Ντέλετιτς πέτυχαν τα γκολ, ενώ ο Τσικάρσκι άφησε με δέκα παίκτες τον ΠΑΣ από το 47’.

Κυρίαρχη ήταν στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ, η οποία είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες για να σκοράρει, απέναντι σε έναν ΠΑΣ Γιάννινα που δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Ο Ντέλετιτς είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ στο 16’, ενώ ο Βελλίδης απέκρουσε τις προσπάθειες των παικτών των «βυσσινί» όποτε χρειάστηκε. Οι Γιαννιώτες πέρα από ένα οφσάιντ που έκοψε μια επίθεση του Τζημόπουλου, δεν είχαν να επιδείξουν κάτι στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς στο 47’ ο Τσικάρσκι δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στο 50’ ήρθε το γκολ για την ΑΕΛ σε μια περιπετειώδη φάση, με τον Βελλίδη να αποκρούει τα σουτ των Μιλοσάβλιεβιτς και Ζίζιτς, αλλά στη συνέχεια ο Γκόλιας από κοντά με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Σε αυτή τη φάση οι Γιαννιώτες διαμαρτύρονται για οφσάιντ του Φατιόν, ο οποίος επηρεάζει τη φάση.

Οι «βυσσινί» δεν έριξαν ρυθμούς και συνέχισαν να πιέζουν, με τον ΠΑΣ να μην δείχνει ικανός να αντιδράσει. Ο Βελλίδης και πάλι αντέδρασε σωστά σε μια σειρά από επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων. Στο 76’ όμως η ΑΕΛ «σφράγισε» τη νίκη της με εξαιρετικό τέρμα του Ντέλετιτς με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή για το 2-0. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν σημειώθηκαν ιδιαίτερες φάσεις.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Νούνιτς, Ζίζιτς, Γκόλιας (72’ Γρομητσάρης), Χούμπτσεβ, Κόεφ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Μπαργκάν (64’ Πίτι), Ντέλετιτς (89’ Σαχίτι)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Λίλα, Παμλίδης (83’ Κούζικ), Σιόντης, Μιχαήλ, Γιάκος (75’ Κακούμπα), Τζημόπουλος, Λουκίνας (61’ Ξύδας), Ντόλοβατς, Τσικάρσκι

Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα