Χαμός στη Λαμία με Μπαράλες στη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης

Επεισοδιακό ήταν το φιλικό παιχνίδι στη Λαμία ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Απόλλωνα Σμύρνης λόγω αποβολής του Χερόνιμο Μπαράλες.

Η Λαμία ηττήθηκε με 1-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στην «πρόβα τζενεράλε» πριν την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου, αλλά θα στερηθεί στην πρεμιέρα της Super League με τον Άρη τις υπηρεσίες του βασικού επιθετικού της Χερόνιμο Μπαράλες, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 85ο λεπτό.

Η απόφαση του διαιτητή Μπουμαρσόπουλου να αποβάλλει τον Μπαράλες «άναψε τα αίματα», με το αποτέλεσμα στον φιλικό αγώνα να περνά σε δεύτερη μοίρα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ο Έιλερς στο 27ο λεπτό.

Η Λαμία ξεκίνησε δυνατά, αλλά και στις δύο περιπτώσεις που βρέθηκε κοντά στο γκολ (στο 3’ και στο 14’) ο Μπαράλες δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουάντερσον. Ο Απόλλων ήταν εν τέλει η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 27’ όταν ο Έιλερς εκμεταλλεύτηκε εξαιρετική σέντρα του Βαφέα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα, με τη Λαμία να διατηρεί την εδαφική υπεροχή στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.

Οι παίκτες του Τεννέ δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Τσούκαλο (61’) και τον Καραγκούνη (64’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είδαν και τον Βάσιτς που αντικατέστησε τον Χουάντερσον στο 46’, να πιάνει καλή απόδοση.

Στο 85ο λεπτό, η απόφαση του Θεσσαλού διαιτητή, Μπουμαρσόπουλου να αποβάλλει τον Μπαράλες προκάλεσε την οργή του Μπάμπη Τεννέ και των παραγόντων της Λαμίας, που εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθούν.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης (46’ Καραγκούνης), Βάντερσον (70’ Παπαργυρίου), Επστάιν, Δημούτσος, Μπερτόλιο, Αναστασιάδης, Μπλάζιτς (76’ Οσμάν), Μπαράλες (57’ Τσούκαλος), Αντέτζο

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ίσμαελ Βαλεριέν): Χουάντερσον, Κύργιας, Τζανετόπουλος, Βαφέας, Κοντοές, Στάθης, Γκονζάλες, Γκίνο, Μπεντινέλι, Έιλερς, Ελ Χέλβε. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Βάσιτς, Κονέ.