Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-1: Έγινε του… πέναλτι!

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό για την 24η αγωνιστική, με δύο πέναλτι να κρίνουν την αναμέτρηση.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 61ο λεπτό με το εύστοχο πέναλτι του Φορτούνη, το οποίο κέρδισε ο Ανσαριφάρντ από τον Οικονόμου, για τράβηγμα που ξεκίνησε εκτός περιοχής, αλλά συνεχίστηκε και εντός, με τον αμυντικό του Παναθηναϊκού να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Όμως, η… απάντηση των «πράσινων» ήρθε στο 88’ με το πέναλτι του Μουνιέ, σε μία φάση που ο Ινσούα ανατράπηκε από τον Ένγκελς, εκατοστά έξω από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν νίκη σε ντέρμπι μέσα στο 2018, κυρίως λόγω των απίστευτων ευκαιριών που έχασε ο Τζούρτζεβιτς μετά το τέρμα του Φορτούνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τον βαθμό, μια και μετά το γκολ που δέχθηκαν έβγαλαν εξαιρετική αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο.

Η… σκακιέρα των προπονητών

Με εκπλήξεις παρουσίασε τον Ολυμπιακό κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Όσκαρ Γκαρθία. Ο Ισπανός τεχνικός προτίμησε να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα τους Ένγκελς και Χατζισαφί στην άμυνα, αντί των Σισέ και Κούτρη, αντίστοιχα, ενώ στα δεξιά ήταν ο Πάρντο αντί του Μάριν. Συγκεκριμένα, στο τέρμα ήταν ο Προτό. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Μποτία και Ένγκελς, στα δεξιά ο Ελαμπντελαουί και αριστερά ο Ιρανός αμυντικός. Οι Ρομαό και Ταχτσίδης ήταν οι «κόφτες» με τον Οτζίτζα Οφόε σε επιτελικό ρόλο, τον Μιραλάς στα δεξιά, τον Πάρντο στα δεξιά και τον Ανσαριφάρντ στην επίθεση.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να ξεκινήσει στην αρχική ενδεκάδα τον Κουρμπέλη στην θέση του κεντρικού αμυντικού. Ο Βλαχοδήμος ήταν στον «άσο», με τον Γιόχανσον στα δεξιά, τον Ινσούα στα αριστερά και δίπλα στον αρχηγό των «πράσινων» ήταν ο Οικονόμου. Στην μεσαία γραμμή, οι Κάτσε και Τζανδάρης ήταν οι «κόφτες», με τον Λουντ στα αριστερά, τον Κουλιμπαλί στα δεξιά και ο Άλτμαν πίσω από τον Δώνη που ήταν την κορυφή.

Ανούσιο το πρώτο ημίχρονο

Χωρίς μεγάλες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος στο «αιώνιο» ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αρχή του ματς, όμως, δεν μπόρεσε να προκαλέσει σημαντικά προβλήματα στον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, την στιγμή που οι «πράσινοι» είχαν αμυντικούς προσανατολισμούς, κάτι που φάνηκε στις φορές που προσπάθησε να βγει στην επίθεση, όπου η απουσία «κλασικού» φορ ήταν εμφανέστατη.

Η πρώτη… υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 6ο λεπτό, όταν ο Ταχτσίδης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε με τις γροθιές, ενώ στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Δώνη από το ύψος της περιοχής, βρήκε σε ετοιμότητα τον Προτό. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ των «πράσινων», αλλά στο 12’ η κεφαλιά του Ένγκελς πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, σε σουτ του Μιραλάς, η μπάλα βρήκε στο στήθος του Οικονόμου, σε μία φάση που οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε σωστά να συνεχιστεί το ματς.

Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου 25λεπτου, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Ο Άλτμαν έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Χατζισαφί έδιωξε προ του Κουλιμπαλί και στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Αφρικανού αμυντικού, από τα δεξιά πέρασε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν κάτι αξιόλογο στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δυσκολίες να βγουν στην επίθεση, την στιγμή που οι «πράσινοι» προσπάθησαν να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν. Πάντως, πριν την συμπλήρωση του πρώτου μέρους, ο Μιραλάς έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Πάρντο έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Βέλγο που σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου.

«Ερυθρόλευκο» μπάσιμο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 49’ απείλησε με τον Μιραλάς, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Βλαχοδήμο, αλλά ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού έδιωξε σε κόρνερ. Μάλιστα, από την εκτέλεση, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ένγκελς και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι των «πράσινων».

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι, σε μία φάση που σήκωσε πολλές διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Ο Φορτούνης, που είχε περάσει μερικά λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή, βρήκε τον Ανσαριφάρντ, αυτός πέρασε τον Οικονόμου, ο αμυντικός του Παναθηναϊκού του τράβηξε την φανέλα, το κράτημα συνεχίστηκε και μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής, Ευαγγέλου έδειξε το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον Έλληνα μπακ.

Από τα 11 βήματα, ο Φορτούνης δεν λάθεψε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης «αντέδρασε» στο μειονέκτημα της ομάδας του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Αυλωνίτη και Μουνιέ, αντί των Κάτσε και Δώνη, αντίστοιχα. Μάλιστα, οι κινήσεις του Έλληνα κόουτς έδωσαν άλλον… αέρα στους «πράσινους» καθώς ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Όμως, αυτό είχε κινδύνους για την άμυνα των φιλοξενούμενων, τους οποίους δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός με μοιραίο παίκτη τον Ούρος Τζούρτζεβιτς. Συγκεκριμένα, στο 83’ ο Σέρβος έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, όταν σε αντεπίθεση του Μιραλάς, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όμως, αντί να σουτάρει, θέλησε να «σκάψει» τον Βλαχοδήμο και η μπάλα πέρασε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παναθηναϊκού.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, σε νέα αντεπίθεση, αυτή την φορά με τον Πάρντο, ο Σέρβος φορ βρέθηκε απέναντι στον Βλαχοδήμο από πλάγια θέση, δεν έκανε το σουτ, αλλά θέλησε να «κόψει» στο πέναλτι, αλλά ο Κουρμπέλης έδιωξε προ του Μιραλάς. Από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν δέχθηκε το δεύτερο τέρμα, βγήκε στην επίθεση αναζητώντας την ισοφάριση.

Το «συγκρότημα» του Μαρίνου Ουζουνίδη τα… κατάφερε στο 88ο λεπτό με το δεύτερο πέναλτι στον αγώνα. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Μουνιέ βρήκε με κεφαλιά τον Ινσούα, αυτός πρόλαβε τον Ένγκελς που τον ανέτρεψε και ο Ευαγγέλου έδειξε το σημείο του πέναλτι. Και αυτή η υπόδειξη του Έλληνα ρέφερι σήκωσε αντιδράσεις, αυτή τη φορά από την πλευρά των γηπεδούχων, μια και η παράβαση έγινε εκατοστά έξω από την περιοχή. Πάντως, ο Μουνιέ απέναντι στον Προτό δεν αστόχησε και έγραψε το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στη νίκη, όμως, οι προσπάθειες των παικτών του Όσκαρ Γκαρθία δεν έβγαλαν κάποια… απειλή, με αποτέλεσμα το ντέρμπι να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή.

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Χατζισαφί, Ένγκελς, Μποτία, Ρομαό, Ταχτσίδης, Οτζίτζα Οφόε (55’ Φορτούνης), Μιραλάς, Πάρντο (88’ Μάριν), Ανσαριφάρντ (78’ Τζούρτζεβιτς).

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κουρμπέλης, Οικονόμου, Κάτσε (65’ Αυλωνίτης), Τζανδάρης, Κουλιμπαλί (79’ Χατζηγιοβάνης), Λουντ, Άλτμαν, Δώνης (65’ Μουνιέ).

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports

Αυτός είναι ο εκλεκτός του Αμπράμοβιτς για τον πάγκο της Τσέλσι
Η Ρωσία «κατάπιε» τον Σαλάχ και πάει στα νοκ άουτ! (video)
Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Ρωσία-Αίγυπτος 3-1 (photos)
LIVE CHAT Ρωσία-Αίγυπτος 3-1 (τελικό)
Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: LIVE CHAT τα ματς της Τρίτης (19/6)
Οι πρώτες βουτιές στη Μύκονο αποκάλυψαν το τατουάζ της
  • Τρίτη, 19 Ιουνίου 2018
  • COSMOTE SPORT 7HD
    19:30Απολαύστε συναρπαστικούς LIVE αγώνες από τις κορυφαίες αθλητικές διοργανώσεις που έχει εξασφαλίσει αποκλειστικά για εσάς η COSMOTE TV, και πάντα σε ποιότητα High Definition.
  • Pick n' Roll
    19:45Πλούσια θεματολογία, ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις και σούπερ θέαμα κάθε εβδομάδα στην μπασκετική εκπομπή Pick n' Roll.
  • Ποδόσφαιρο: Βαλένθια - Μπαρτσελόνα
    20:00Ισπανικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. 13η αγωνιστική. Περιγραφή: Τάσος Κολλίντζας.
  • GP Confidential 2018 E9
    20:05Στιγμιότυπα.
  • Υδάτινα Σπορ: Ο Κόσμος της Ιστιοπλοΐας 2018 E5
    20:25Η ιστιοπλοΐα είναι ένα πολύ ξεχωριστό άθλημα. Η εκπομπή παρουσιάζει την καρδιά της ιστιοπλοΐας, από την κομψότητα και το πρεστίζ των εκπληκτικών γιοτ μέχρι την αντοχή που χρειάζεται στους αγώνες και τον σκληρό κόσμο των αγώνων dinghy και του kite surfing.
  • Ποδόσφαιρο: Βιγιαρεάλ - Σεβίλη
    22:004th La Liga Promises 2017-18. New Jersey International Tournament. Αγώνας Επίδειξης. Περιγραφή: Πάνος Μάλαμας.
  • Μπάσκετ: Μπασκόνια - Ρεάλ Μαδρίτης
    22:10Πρωτάθλημα ACB Ισπανίας - Τελικοί 2017- 2018. 3ος αγώνας. Περιγραφή: Κυριάκος Κουρουτσαβούρης.
  • NASCAR Decades: 80's
    22:30Ντοκιμαντέρ.
  • Ποδόσφαιρο: Εσπανιόλ - Βαλένθια
    22:554th La Liga Promises 2017-18. New Jersey International Tournament. Τελικός. Περιγραφή: Πάνος Μάλαμας.
  • Τένις: 2018 ATP World Tour 500
    23:00Free Tree Championships. Αγώνες κυρίως ταμπλό.
  • Ποδόσφαιρο: Λειψία - Λεβερκούζεν
    23:55Γερμανικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. 29η αγωνιστική. Περιγραφή: Πάνος Βόγλης.
  • Τετάρτη, 20 Ιουνίου 2018
  • FIBA: Ο Κόσμος του Μπάσκετ E648
    00:25Στιγμιότυπα.
  • Red Bull Air Race World Championship 2018
    00:40Κάννες, Γαλλία. Αγώνας. Περιγραφή: Χρήστος Βασιλείου.
  • Μπάσκετ: Φενέρμπαχτσε - Τόφας
    00:55Τουρκικό Πρωτάθλημα - Τελικοί 2017-18. 5ος αγώνας. Περιγραφή: Θανάσης Ασπρούλιας.
  • Ποδόσφαιρο: Γκλάντμπαχ - Μπάγερν Μονάχου
    01:00Γερμανικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. 13η αγωνιστική. Περιγραφή: Άλκης Τσαβδαράς.
    03:00Τσίμπα, Ιαπωνία. Αγώνας. Περιγραφή: Χρήστος Βασιλείου.
  • Ποδόσφαιρο: Μπενφίκα - Μποαβίστα
    03:45Πρωτάθλημα Πορτογαλίας 2017-18. 23η αγωνιστική. Περιγραφή: Γιώργος Μπιτσικώκος.
    04:40Gerry Weber Open. Αγώνες κυρίως ταμπλό.
  • Ποδόσφαιρο: Αταλάντα - Απόλλων Λεμεσού
    05:15UEFA Europa League 2017 - 2018. Φάση ομίλων. 3η αγωνιστική. 5ος όμιλος. Περιγραφή: Αντρέα Παλομπαρίνι.
  • Ποδόσφαιρο: Νυρεμβέργη - Ίνγκολσταντ
    08:15Γερμανικό Πρωτάθλημα 2η Κατηγορία 2017 - 2018. 13η αγωνιστική. Περιγραφή: Πάρης Τσελεπίδης.
    09:20Μαρκόπουλο.
  • Εκπομπή Grand Prix 2018
    10:00Η εκπομπή για όλες τις εξελίξεις στα πρωταθλήματα μηχανοκίνητου αθλητισμού που φιλοξενεί η COSMΟΤΕ TV (F1, MotoGP, WRC, FIA WORLD RALLYCROSS, Formula E).
  • Μπάσκετ: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός
    10:10Stoiximan.gr Basket League - Τελικοί 2017 - 2018. 5ος αγώνας. Περιγραφή: Ρήγας Δάρδαλης.
  • Ποδόσφαιρο: Ατλέτικο Μαδρίτης - Ίντερ
    10:254th La Liga Promises 2017-18. New Jersey International Tournament. Φάση ομίλων. Περιγραφή: Δημήτρης Ξαρλής.
  • Moto3 2018
    10:50Gran Premi Monster Energy de Catalunya. Αγώνας. Περιγραφή: Νίκος Μπλούνας.
  • Τένις: 2018 ATP World Tour 500 (Ζ)
    11:00Fever Tree Championships. Αγώνες κυρίως ταμπλό. Περιγραφή: Δημήτρης Ξαρλής.
  • Ποδόσφαιρο: Ρεάλ Μαδρίτης - New York Red Bulls
    12:00Gerry Weber Open. Αγώνας κυρίως ταμπλό. Περιγραφή: Χρήστος Βασιλείου.
  • Ποδόσφαιρο: Σεβίλη - Μπενφίκα
  • Moto2 2018
    12:20Gran Premi Monster Energy de Catalunya. Αγώνας. Περιγραφή: Νίκος Μπλούνας.
  • MotoGP 2018
    13:50Gran Premi Monster Energy de Catalunya. Αγώνας. Περιγραφή: Δημήτρης Διατσίδης.
    14:00Gerry Weber Open. Αγώνας κυρίως ταμπλό. Περιγραφή: Πάνος Λούτας.
    15:25Μαρκόπουλο.
    16:00Gerry Weber Open. Αγώνας κυρίως ταμπλό. Περιγραφή: Πάνος Λούτας.
    16:05Σέρρες. 3ος αγώνας.
  • Ποδόσφαιρο: Μπενφίκα - JEF Γιουνάιτεντ
    16:304th La Liga Promises 2017-18. New Jersey International Tournament. Προημιτελικός. Περιγραφή: Αποστόλης Πάνος.
  • FIBA: Ο Κόσμος του Μπάσκετ E649
    17:00Στιγμιότυπα.
    18:00Gran Premi Monster Energy de Catalunya. Στιγμιότυπα.
  • Στιγμιότυπα
    18:30Παρακολουθήστε τις καλύτερες φάσεις από τον κόσμο των σπορ.
  • Ποδόσφαιρο: Λεβερκούζεν - Ντόρτμουντ
  • WRC 2018
    19:15Ιταλία. Τα καλύτερα στιγμιότυπα.
  • Ποδόσφαιρο: Μπαρτσελόνα - Θέλτα
    20:00Ισπανικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. 14η αγωνιστική. Περιγραφή: Στέφανος Αβραμίδης.
    20:30Σέρρες. 3ος αγώνας.