Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1: Ματσάρα και «πάνθηρες» με… μέταλλο!

Ο Πανιώνιος έδειξε χαρακτήρα, άγγιξε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ και με το αποψινό 1-1 βγάζει εκτός πεντάδας τους «κιτρινόμαυρους»

Αυτό που είδαμε στη Νέα Σμύρνη ήταν ματσάρα από τα παλιά. Πανιώνιος και ΑΕΚ έπαιξαν τα ρέστα τους για το τρίποντο, είχαν από ένα ημίχρονο στο οποίο και σκόραραν και πρόσφεραν ένα αν μη τι άλλο χορταστικό 1-1.

Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν μέταλλο και χαρακτήρα μπροστά στην πρόκληση τίτλου που τους παρουσιάστηκε μετά την ήττα του Ολυμπιακού στην Τούμπα. Μολονότι, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Αραούχο στο 38’, ανέβασαν στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν στο 59’ με τον Μασούρα.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει ικανοποιημένους τους γηπεδούχους που μείωσαν τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 6 βαθμούς και παράλληλα έκαναν ένα ακόμα καθοριστικό βήμα για να κλειδώσουν τα play offs.

Από την άλλη, η ΑΕΚ με το βαθμό έμεινε στο -2 από την Ξάνθη και εκτός πεντάδας, και πλέον είναι αναγκασμένη να κυνηγά τους ακρίτες για να μη χάσει το ευρωπαϊκό τρένο.

Ο αγώνας:

Από πλευράς ρυθμού και φάσεων το πρώτο 45λεπτο ήταν πολύ κακό. Σε παιχνίδια που μία ομάδα ελέγχει την αναμέτρηση, αλλά δεν είναι καθόλου απειλητική πέραν μίας φάσης (ΑΕΚ) και η αντίπαλη προσπαθεί με διπλή ζώνη άμυνας να μην δεχτεί γκολ (Πανιώνιος), συνηθίζεται να μην μπαίνει γκολ. Κι αν μπει αυτό θα προέλθει είτε από κάποια στημένη φάση, είτε από «χοντρό» λάθος.

Η δεύτερη περίπτωση ήταν η αιτία που η Ένωση μπήκε με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια. Ένας από τους καλύτερους παίκτες του Πανιωνίου στην εφετινή του πορεία, ο Σπύρος Ρισβάνης, ενώ είχε τη μπάλα στην κατοχή του έκανε τραγικό σφάλμα, ο Μάνταλος χωρίς καμία χρονοτριβή έδωσε στον Αραούχο κι ο Αργεντινός «σκότωσε» τον Γιαννιώτη. Η ομάδα που έδειξε περισσότερο να θέλει το γκολ προηγήθηκε με αυτό τον τρόπο στο 38΄, ενώ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ από το 19΄ με τον Γιόχανσον.

Την τελευταία στιγμή, όμως, ο Τασουλής έβαλε το πόδι του στο κοντινό πλασέ του Σουηδού κι έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος μπήκε αποφασισμένος να τα παίξει όλα για όλα, κέρδισε... μέτρα στο γήπεδο με το... καλημέρα και στο 59΄ αξιοποίησε τη συμμετοχή του με την κεφαλιά του Μασούρα, μετά την εξαιρετική σέντρα του Βλάχου.

Η κακή ΑΕΚ της επανάληψης θα μπορούσε να πάρει ξανά προβάδισμα από ένα νέο τραγικό λάθος του έτερου κεντρικού αμυντικού του Πανιωνίου, Οικονόμου, ο οποίος γύρισε άσχημα τη μπάλα στον Γιαννιώτη, ο τελευταίος αντί να μπλοκάρει έστρωσε τη μπάλα στον Μάνταλο, ο οποίος αστόχησε από πολύ κοντά.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Πανιώνιος στο 72΄ με τον Μπάρκα να σταματά τον Μπεν που πλάσαρε από πολύ κοντά, ενώ και πάλι οι Νεοσμυρνιώτες ήταν αυτοί που «άγγιξαν» το 2-1 στο 87΄ με τον Ταπόκο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (80΄ Ταπόκο), Μασούντ, Φούντας (45΄λ.τρ. Γεσίλ), Μπεν (90΄+1 Γκιοατά)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (84΄ Πέκχαρτ), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (66΄ Αλμέιδα), Αραούχο (79΄ Μπακασέτας)