Φιλική ήττα με… χρήσιμα συμπεράσματα για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός άρχισε με το… αριστερό τα φιλικά του παιχνίδια στην προετοιμασία για τη νέα σεζόν, καθώς ηττήθηκε 1-0 από την Ντούκλα Πράγας, αλλά η εικόνα των «ερυθρόλευκων» ήταν θετική στο μεγαλύτερο διάστημα

Το «συγκρότημα» του Μάρκο Σίλβα έκανε τα… αποκαλυπτήριά του για τη νέα αγωνιστική περίοδο στην αναμέτρηση με τους Τσέχους, στο πρώτο φιλικό της σεζόν. Μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να μην ήταν θετικό για τους Νταμπλούχους Ελλάδας, καθώς γνώρισαν την ήττα, ελέω του τέρματος του Γιούρεντιτς στο 87ο λεπτό ωστόσο, η εικόνα, στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήταν ελπιδοφόρα. Ο λόγος; Μα φυσικά, το χρονικό… σημείο του φιλικού, μια και είναι πολύ νωρίς στην προετοιμασία, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχουν ολοκληρώσει μία εβδομάδα προπονήσεων.

Η πρώτη ενδεκάδα

Ο Μάρκο Σίλβα στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο του Ολυμπιακού προτίμησε το 4-2-3-1. Στον «άσο» ήταν ο Ρομπέρτο, με τον Σαλίνο στο δεξί άκρο, τον Μαζουάκου στο αριστερό και κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Αυλωνίτης και Σιόβας. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Μπουχαλάκης και Ζντιέλαρ, με τον Φορτούνη στα δεξιά, τον Χάρα στα αριστερά και τον Ντομίνγκεζ πίσω από τον Πουλίδο.

Δυναμικό μπάσιμο

Θετική ήταν η εκκίνηση των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο φιλικό, μια και έδειξαν πως στόχος στο παιχνίδι τους ήταν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα τέρμα. Οι δύο πρώτες καλές στιγμές του ματς ήταν για τους Τσέχους, στο 13’ με τον Γιέραμπεκ και στο 17’ με τον Πρίκριλ, αλλά οι προσπάθειές τους δεν βρήκαν… στόχο. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν για τους Πειραιώτες. Το «συγκρότημα» του Μάρκο Σίλβα έβγαινε κυρίως από τα δεξιά, με τη συνεργασία των Φορτούνη και Σαλίνο. Μάλιστα, οι δύο παίκτες «έφτιαξαν» την καλύτερη ευκαιρία των Νταμπλούχων, στο 35’ με το οριζόντιο δοκάρι του Χάρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο λόγος είχε να κάνει με τις πολλές αλλαγές από τον Πορτογάλο τεχνικό των «ερυθρόλευκων», ενώ όσο περνούσε η ώρα, η κούραση έκανε την… εμφάνισή της για τους παίκτες του Ολυμπιακού. Αυτό είχε ως συνέπεια, η Ντούκλα να ανοίξει το σκορ στο 87’ με τον Γιούρεντιτς και οι Τσέχοι πήραν τη φιλική νίκη.

Θυμηθείτε το γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”