Καλλονή – Ακίσασπορ 2-2 (photos)

Με πρωταγωνιστή τον Λεοζίνιο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τους Τούρκους οι Λέσβιοι που βράβευσαν τον Φάνη Γκέκα πριν το ματς

Με τον Λεοζίνιο να αναλαμβάνει χρέη δημιουργού αλλά και «εκτελεστή» η Καλλονή ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ακίσασπορ στο φιλικό που διεξήχθη στον «Ταρλά». Μάλιστα πριν την έναρξη του αγώνα η ομάδα της Λέσβου δια του αντιπροέδρου της, Κώστα Παπαδόπουλου, βράβευσε τον Φάνη Γκέκα, που αγωνίζεται στην Ακίσασπορ, δίνοντάς του μια φανέλα της Καλλονής με το όνομά του. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί πως μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο έμπειρος στράικερ δώρισε τη φανέλα του στον πρόεδρο της Καλλονής, Νίκο Μιχαλάκη.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 15λέπτου η Καλλονή βρέθηκε μια «ανάσα» από το γκολ αλλά το φάουλ του Λεοζίνιο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενουμένων και κατέληξε άουτ. Όμως στο 16’ οι παίκτες του Ματζουράκη κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Αντέτζο ύστερα από κόρνερ του Λεοζίνιο. Ο τελευταίος, που ήταν ο κορυφαίος των Λέσβιων, κατάφερε τελικά να σκοράρει όταν στο 23’ εκτέλεσε απευθείας φάουλ γράφοντας το 2-0.

Οι Τούρκοι «απάντησαν» 3 λεπτά αργότερα με τον Ντζουμ να επιχειρεί το συρτό σουτ μειώνοντας σε 2-1, σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι πολλές αλλαγές, ως είθισται, λειτούργησαν ανασταλτικά στον ρυθμό που είχε το ματς, με την Ακίσασπορ να καταφέρνει τελικά να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 86’ με τον Φερέιρα, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ καθώς στις καθυστερήσεις ο Πιπίνης είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι.

Καλλονή (Γιάννη Ματζουράκης): Μπράνιμιρ (59' Δαύκος), Αναστασιάδης (46' Τσαμπούρης), Βαλιός (75' Κριπιντίρης), Αντέτζο (46' Μπαρέρα), Γιορέντε (46' Πιπίνης), Καλτσάς (65' Γιώργου), Κεϊτά (65' Χωριανόπουλος), Λεοζίνιο (59' Στεφάνοβιτς), Μανούσος (46' Μίνγκας, 80' Μπουρούς)), Ναβάρο (59' Ραζάκ), Χουάνμα (46' Κύπρου)

Ακίσασπορ: Tuncel (70' Temel), Zengin, Ferreira, Sonko, Keles, Yuce, Guler (46' Konuk), Calis, Mombra Rosa, Akyuz, Kose (46' Γκέκας)

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα