Εμφατική και… αγχολυτική ανατροπή για τον Ολυμπιακό, 4-1 τον Πλατανιά (video)

Ο Πλατανιάς προκάλεσε για περισσότερο από μία… ώρα προβλήματα στον Ολυμπιακό, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» με εκπληκτικό φίνις πανηγύρισαν τη νίκη 4-1 διώχνοντας το άγχος της… γκέλας πριν την Μπενφίκα.

Οι Χανιώτες είχαν μπει δυνατά στον αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 2’ με τον Τόρες και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 66ο λεπτό, όταν ο Φερνάντες στην προσπάθειά του να διώξει, σκόραρε για τον… Ολυμπιακό. Κάπου εκεί τα δεδομένα άλλαξαν και οι Πειραιώτες με τους Μήτρογλου (68’), Σαβιόλα (72’) και Βάις (86’) πανηγύρισαν την έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα και διατήρησε την απόσταση… ασφαλείας από τον ΠΑΟΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν το «συγκρότημα» του Μίτσελ με το… καλησπέρα, καθώς πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό, ο Τόρες μετουσίωσε σε γκολ την εξαιρετική αντεπίθεση των Κρητικών και την εκπληκτική ασίστ του Μπέλιτς. Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως, οι Βάις και Φουστέρ άφηναν τις θέσεις τους στα άκρα και συνέκλιναν στο κέντρο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν επιλογές για τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, ενώ η άμυνα του Πλατανιά αντιμετώπιζε με ευκολία τις επικίνδυνες καταστάσεις.

Η πρώτη απειλή των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος ήρθε από στημένη μπάλα και με εκτελεστή τον Μήτρογλου στο 16’, ο οποίος… πήρε το φάουλ, αλλά ο Γιωργαλλίδης αντέδρασε σωστά, έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η… απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 30’ με τον Αγκιλέρα, αλλά ο Ρομπέρτο μπλόκαρε και δύο λεπτά αργότερα, ο Σαβιόλα σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» των Χανίων να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ (1-0).

Ανατροπή δεδομένων...

Στο δεύτερο μέρος, ο Μίτσελ θέλησε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του, πέρασε τους Ντομίνγκεζ και Κάμπελ στον αγωνιστικό χώρο, αντί των Φουστέρ και Εντινγκά, αντίστοιχα και οι Πειραιώτες άλλαξαν… ταχύτητα, ο Αργεντίνος απείλησε στο 48’ αλλά ο Γιωργαλλίδης ήταν και πάλι σωστός και μπλόκαρε, ενώ στο 63’ το γκολ του Μήτρογλου ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Μάλιστα, στο 65’ ο Μανιάτης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, στην θέση του Αβραάμ Παπαδόπουλου, με τον Σάμαρη να γυρίζει στο κέντρο της άμυνας.

Οι παίκτες του Μίτσελ δεν μπορούσαν να βρουν τον τρόπο να… λύσουν τον «Γόρδιο Δεσμό» της άμυνας του Πλατανιά, όμως, στο 66’ ο Φερνάντες… έδωσε τη λύση. Ο αμυντικός των γηπεδούχων, θέλησε να διώξει σε κόρνερ την σέντρα του Κάμπελ, αλλά με… καρφωτή κεφαλιά «νίκησε» τον Γιωργαλλίδη και έφερε το ματς στα ίσια. Κάπου εκεί άλλαξε όλη η ροή του αγώνα, καθώς οι Χανιώτες έμειναν από… δυνάμεις και ψυχολογία, με τους Πειραιώτες να το εκμεταλλεύονται, αρχικά με τον Μήτρογλου στο 68’ και εν συνεχεία με τον Σαβιόλα στο 72’.

Ο Πλατανιάς προσπάθησε να ξεπεράσει το… σοκ της ανατροπής και στο 74’ ο Μπέλιτς απείλησε με σουτ, ο Ρομπέρτο απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του επερχόμενου Μανιάτη, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Στα τελευταία λεπτά, οι Κρητικοί προσπάθησαν να μειώσουν, όμως αυτό άφησε κενά στην άμυνα με χαρακτηριστικό παράδειγμα την φάση του 87ου λεπτού, όταν ο Βάις πήρε την μπάλα από την περιοχή του Ολυμπιακού έφτασε ανενόχλητος στην άμυνα του Πλατανιά και με πλασέ από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

{coveritlive}22cdd54e64{/coveritlive}

Unsupported video
ΚΑΕ Παναθηναϊκός: Στην Ελλάδα ο Παπαγιάννης (video+photos)
Επέστρεψε στον Παναθηναϊκό η Ρόγκα
Στις 27/7 η κλήρωση του Κυπέλλου
Formula 1: Νέο διετές συμβόλαιο του Χάμιλτον με τη Mercedes
  • Παρασκευή, 20 Ιουλίου 2018
  • Ποδόσφαιρο: Μπράγκα - Μπενφίκα
    04:15Πρωτάθλημα Πορτογαλίας 2017-18. 18η αγωνιστική. Περιγραφή: Κώστας Γιαλιτάκης.
  • Μπάσκετ: Αναντολού Εφές - Τόφας
    04:30Τουρκικό Πρωτάθλημα 2017-18. 22η αγωνιστική. Περιγραφή: Άρης Μπάρκας.
  • COSMOTE SPORT 8HD
    05:00Απολαύστε συναρπαστικούς LIVE αγώνες από τις κορυφαίες αθλητικές διοργανώσεις που έχει εξασφαλίσει αποκλειστικά για εσάς η COSMOTE TV, και πάντα σε ποιότητα High Definition.
  • WRC 2018
    05:15Sassari Argentiera 2 - Power Stage, Ιταλία. Περιγραφή: Βιδιάνος Ρούσσος.
  • Sports Classics: 2017 Outdoor Specials
    05:30Παγκόσμιο Πρωτάθλημα XTERRA.
  • Ποδόσφαιρο: Μπάγερν Μονάχου - Γκλάντμπαχ
    06:00Γερμανικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. 30ή αγωνιστική. Περιγραφή: Πέτρος Δριτσάκος.
    06:20XTERRA Pan-Am Championship.
  • Ποδόσφαιρο: Μπέτις - Βαλένθια
    06:30Ισπανικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. 8η αγωνιστική. Περιγραφή: Αποστόλης Πάνος.
  • Ο Κόσμος του Αγγλικού Πρωταθλήματος 2017-18
    07:3049η αγωνιστική. Κατά τη διάρκεια της σεζόν, η εκπομπή παρουσιάζει όλες τις τελευταίες τροποποιήσεις των ποδοσφαιρικών ομάδων καθώς και συνεντεύξεις με παίκτες και προπονητές. Δείτε επίσης, ρεπορτάζ και ανασκοπήσεις σε πρώην και νυν αθλητές από όλο τον κόσμο.
  • Τένις: Ισπανία - Γερμανία
    07:35Davis Cup 2018. By BNP Paribas. Προημιτελικός. Αγώνας Μονού. Περιγραφή: Πάνος Λούτας.
  • Ποδόσφαιρο: Μπόχουμ - Καϊζερσλάουτερν
    08:15Γερμανικό Πρωτάθλημα 2η Κατηγορία 2017 - 2018. 30ή αγωνιστική. Περιγραφή: Πάρης Τσελεπίδης.
  • GP Confidential 2018 E12
    08:20Στιγμιότυπα.
  • La Liga Specials - Πόλεις
    08:45Επεισόδιο: Εσπανιόλ. Στιγμιότυπα.
  • Formula 1 2018 - Grand Prix Γερμανίας (Ζ)
    08:50Παρακολουθήστε τα ελεύθερα δοκιμαστικά 1 που διεξάγονται στο Nurburgring, για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Φόρμουλα 1. Περιγραφή: Κώστας Ψάρρας, Γιάννης Μάριος Παπαδόπουλος.
  • Ποδόσφαιρο: Βιγιαρεάλ - Ατλέτικο Μαδρίτης
    09:15Ισπανικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. 29η αγωνιστική. Περιγραφή: Τάσος Κολλίντζας.
  • Μπάσκετ: Βαλένθια - Μπασκόνια
    09:35Πρωτάθλημα ACB Ισπανίας 2017 - 2018. 27η αγωνιστική. Περιγραφή: Κώστας Κατέβας.
  • Ποδόσφαιρο: ΠΑΟΚ - Ατρόμητος Αθηνών
    10:30Κύπελλο Ελλάδας 2017-2018. Προημιτελική φάση. 1η αγωνιστική. Περιγραφή: Μιχάλης Τσόχος.
  • Dirt Games 2018 - Στιγμιότυπα
    10:35Μαρκόπουλο.
  • WRC 2018
    11:05Ανασκόπηση μισής σεζόν.
  • Μπάσκετ: Βενέτσια - Τρέντο
    11:40Ιταλικό Πρωτάθλημα 2017 - 2018. Ημιτελικοί. 2ος αγώνας. Περιγραφή: Κώστας Κατέβας.
  • Beach Soccer: Λιθουανία - Ελλάδα (Ζ)
    11:45Euro 2018. Μόσχα. Αγώνας ανδρών. Περιγραφή: Τόλης Χριστοφοράκης.
    12:20Στιγμιότυπα.
  • Πυγμαχία: KOTV 2018 E29
    13:45Στιγμιότυπα.
  • Μπάσκετ: Ολυμπιακός - Κολοσσός H Hotels
    13:50Stoiximan.gr Basket League 2017 - 2018. 19η αγωνιστική. Περιγραφή: Βασίλης Σκουντής.
  • Beach Volley: FIVB World Tour 2018
    14:30Γκστάαντ, Ελβετία. Τρίτη θέση γυναικών. Περιγραφή: Γιώργος Μπιτσικώκος.
  • Μηχανοκίνητα: NASCAR Cup Series 2018
    14:35Kentucky Quaker State 400. Στιγμιότυπα.
  • Αφιέρωμα: Stefanos Tsitsipas
    19:00Παρακολουθήστε σε επανάληψη τις προσπάθειες του Στέφανου Τσιτσιπά στη φετινή διοργάνωση του ATP World Tour. (Ραφαέλ Ναδάλ - Στέφανος Τσιτσιπάς. 2018 ATP World Tour 500. Barcelona Open BancSabadell. Τελικός. Περιγραφή: Μαρίζα Γεωργίτση.)
    20:30Στιγμιότυπα.