Super League 2: Απευθείας άνοδο ο Ιωνικός, μπαράζ η Ξάνθη - Όλα τα γκολ

Έσπασαν καρδιές στην τελευταία αγωνιστική των play off της Super League 2.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε η μάχη ανόδου στη Super League, στην τελευταία αγωνιστική των play off της Super League 2. Το εισιτήριο για την απευθείας άνοδο πήρε ο Ιωνικός, ενώ η Ξάνθη θα διεκδικήσει την άνοδο σε διπλούς αγώνες μπαράζ με τον Παναιτωλικό.

Στη Νεάπολη, ο Ιωνικός επικράτησε 2-1 του Εργοτέλη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ η Ξάνθη νίκησε 1-0 τον Λεβαδειακό στα Πηγάδια.

Τα Χανιά επικράτησαν 2-0 του Διαγόρα, στο αδιάφορο παιχνίδι της αγωνιστικής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ιωνικός-Εργοτέλης 2-1
Ξάνθη-Λεβαδειακός 1-0
Χανιά-Διαγόρας Ρόδου 2-0

Στη Super League ο Ιωνικός!

Με ανατροπή ο Ιωνικός πήρε την απευθείας άνοδο στη Super League, επικρατώντας 2-1 του Εργοτέλη, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ψάχνοντας το γκολ. Ωστόσο, δημιούργησαν ελάχιστες καλές φάσεις, καθώς ο Εργοτέλης αμυνόταν σωστά. Στο 43’ ο Ιωνικός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπάτζιου στον Κουϊρουκίδη, αλλά ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε κόρνερ, προκαλώντας την αντίδραση των «κυανόλευκων». Στο δεύτερο μέρος, η φλύαρη υπεροχή του Ιωνικού συνεχίστηκε, αλλά στο 60’ ο Κοκκίνης με πλασέ πέτυχε το 0-1. Στο 72’ ο Τσέλιος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι «κυανόλευκοι» στο 74’ έφτασαν στο γκολ μετά από λάθος του Κατσιμήτρου, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μουμίν και πέτυχε το 1-1. Στο 82’ ο Μάναλης με σουτ έγραψε το 2-1, φέρνοντας τούμπα το ματς.

Στα μπαράζ η Ξάνθη!

Το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο στη Super League μέσω των αγώνων μπαράζ κόντρα στον Παναιτωλικό κέρδισε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού. Νευρικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στα Πηγάδια, ανάμεσα σε Ξάνθη και Λεβαδειακό. Πολλές φάσεις δεν σημειώθηκαν, με τους Βοιωτούς να είναι πιο επικίνδυνοι, αν και δεν απείλησαν πολλές φορές την εστία του Ίτσο. Η εικόνα της ακριτικής ομάδας δεν άρεσε τον Τεννέ, που έκανε αλλαγή τακτικής πριν το μισάωρο, ρίχνοντας στο ματς τον Σιατραβάνη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντίνας είχε δοκάρι. Η Ξάνθη έγινε πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος και ζήτησε πέναλτι στο 55’ για χτύπημα στον Θανάση Παπάζογλου. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε στο 75’, όταν ο Έμπερτ με σουτ πέτυχε το 1-0. Ως το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε το σκορ, με την Ξάνθη να τερματίζει δεύτερη και τον Λεβαδειακό να μένει στη Super League 2.

Φινάλε με νίκη τα Χανιά

Νικηφόρα ολοκλήρωσαν τα Χανιά τη χρονιά, καθώς επικράτησαν 2-0 του Διαγόρα, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Στα Περιβόλια τα Χανιά ξεκίνησαν δυνατά και στο 18’ ο Σουντουρά με σουτ πέτυχε το 1-0. Ο Διαγόρας επιχείρησε να απαντήσει και στο 42’ είχε δοκάρι με τον Σμυρλή. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ, με τον Μπραμπίγια στο 64’, καθώς ήταν πιο ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους. Το 2-0 δεν άλλαξε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τη νέα σεζόν στη Super League 2.