Super League 2: Νίκες για Ξάνθη, Εργοτέλη, ματσάρα στην Αγυιά - Όλα τα γκολ

Τρομερά παιχνίδια έγιναν στην 20ή αγωνιστική της Super League 2.

Σπουδαία νίκη πήρε η Ξάνθη, επικρατώντας 2-0 του Διαγόρα και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου. Στην Πάτρα έγινε εντυπωσιακό παιχνίδι με την Παναχαϊκή να επικρατεί στις καθυστερήσεις με 3-2 των Χανίων.

Στις νίκες επέστρεψε ο Εργοτέλης, ο οποίος διέλυσε με 4-0 τον ΟΦ Ιεράπετρας, ενώ τα Τρίκαλα επικράτησαν 1-0 του ουραγού Καραϊσκάκη.

Λύτρωση με Αραβίδη

Απίστευτο ματς έγινε στην Πάτρα, με την Παναχαϊκή να παίρνει τη νίκη με 3-2 επί των Χανίων με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.Το παιχνίδι στην Αγυιά είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα και στο 12’ ο Κουσκουνάς πέτυχε το 1-0 για τους Πατρινούς. Στο 25’ ο Κουσκουνάς πέτυχε νέο γκολ, αλλά δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Στο 32’ ο Βασιλόγιαννης ισοφάρισε σε 1-1, αλλά στο 33’ ο Αραβίδης και πάλι πέτυχε το 2-1. Δυνατά συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι, όπου Παναχαϊκή και Χανιά έχαναν μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 58’ ακυρώθηκε γκολ του Διαμαντόπουλου ως οφσάιντ, ενώ στο 68’ τα Χανιά έχασαν πέναλτι, με τον Κολοβούρη να αποκρούει την εκτέλεση του Δημητριάδη. Στο 75’ ο Μασένα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά στο 79’ ο Τριανταφυλλάκος ισοφάρισε για τα Χανιά σε 2-2. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ο Αραβίδης στο 90+6’ πέτυχε το 3-2 για την Παναχαϊκή.

Ξέσπασε ο Εργοτέλης

Στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες επέστρεψε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε 4-0 του ΟΦ Ιεράπετρας. Στο πρώτο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κυρίαρχοι και στο 9’ προηγήθηκαν με τον Κωστανάσιο. Στο 32’ ο Μανουσάκης με σουτ πέτυχε το 2-0, με τον ΟΦΙ να ψάχνει την αντίδραση. Στο 46’ ο Καψάλης σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Ο Εργοτέλης συνέχισε να πιέζει και στο 74’ είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη. Δοκάρι είχε και ο Ντάλα Κόστα στο 86’ για τον ΟΦΙ. Στο 90+2’ ο Πέιος με κεραυνό έγραψε το 3-0 και στο 90+4’ ο Κοκκίνης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Η επιστροφή της Ξάνθης

Σημαντική νίκη πήρε η Ξάνθη, με 2-0 απέναντι στον Διαγόρα. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε πολύ καλά για τους Ακρίτες, καθώς ο Μπριλάντε τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε. Στο 33’ όμως ο Γκαρσία πέτυχε με ωραίο σουτ το 1-0. Ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 57’ ο Σχροέϊεν έγραψε το 2-0. Οι Ροδίτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν και οι γηπεδούχοι διαχειρίζονταν σωστά το υπέρ τους προβάδισμα.

Νίκη ο ΑΟΤ!

Αποστάσεις από την τελευταία θέση κράτησαν τα Τρίκαλα, καθώς επικράτησαν 1-0 του Καραϊσκάκη. Ο ΑΟΤ, πάλι χωρίς προπονητή στον πάγκο, ήταν καλύτερος και στο 9’ είχε δοκάρι με τον Παπαγεωργίου και στο 49’ νέο δοκάρι με τον Σταματή. Τελικά το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στο 53’ με κεφαλιά του Ευθυμίου για το 1-0, με τους Αρτινούς να μην μπορούν να απαντήσουν.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους