Super League 2: Νίκη για Παναχαϊκή, νέα ήττα ο Εργοτέλης - Όλα τα γκολ

Η Παναχαϊκή πήρε σπουδαία νίκη επί του Απόλλωνα Λάρισας με 10 παίκτες.

Ο Καραϊσκάκης… σόκαρε τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, καθώς επικράτησε 1-0. Αν και ουραγοί οι Αρτινοί, κατάφεραν να νικήσουν τον πρωτοπόρο, βάζοντας φωτιά στην κορυφή. Στην Αγυιά, η Παναχαϊκή πανηγύρισε ψυχωμένη νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας, καθώς αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 19’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα:

Εργοτέλης-Καραϊσκάκης
Παναχαϊκή-Απόλλων Λάρισας

Κυριακή 21/3

14:00 Διαγόρας-Δόξα Δράμας (ERTSPORTS 3)
14:45 Χανιά-Ξάνθη (ΕΡΤ3)
14:45 Λεβαδειακός-Τρίκαλα (ERTSPORTS)
14:45 ΟΦ Ιεράπετρας-Ιωνικός (ERTSPORTS 2)

Τρίτωσε το κακό για τον Εργοτέλη

Νέο σοκ υπέστη ο Εργοτέλης, καθώς ηττήθηκε στο Παγκρήτιο με 1-0 από τον ουραγό Καραϊσκάκη. Αυτό είναι το τρίτο σερί παιχνίδι που χάνουν οι Κρητικοί. Οι Αρτινοί, έχοντας και τον αέρα σύμμαχο, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και έχασαν κάποιες ευκαιρίες με τους Δερμιτζάκη και Δούμτσιο. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο παιχνίδι προς το τέλος του ημιχρόνου και στο 45’ ο Σερβιλάκης είχε εκτέλεση φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε για το γκολ, αλλά ο Καραϊσκάκης στο 71’ άνοιξε το σκορ, με τον Μαραθωνίτη να κάνει το 0-1. Στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης έχασε σημαντικές ευκαιρίες να φτάσει στο γκολ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουργάνη.

Έβγαλε ψυχή η Παναχαϊκή

Μεγάλη νίκη πήρε η Παναχαϊκή απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας με 1-0, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί, στο ντεμπούτο του Χρήστου Καραπίτσου στον πάγκο. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους Πατρινούς, καθώς στο 19’ ο Μπρους δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Απόλλων Λάρισας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά χωρίς να χάσει τη μεγάλη φάση. Στο 52’ όμως ο Γλύκος έκανε λάθος απομάκρυνση από τα καρέ του, δίνοντας ουσιαστικά ασίστ στον Γιούση, ο οποίος από κοντά πέτυχε το 1-0. Στη συνέχεια ο Απόλλων δεν κατάφερε να βρει τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση, με την Παναχαϊκή να κρατάει τη νίκη ως το τέλος.