Απόλλων Λάρισας-Διαγόρας 0-1: Άλωσαν το AEL FC Arena οι Ροδίτες (photos)

Ο Διαγόρας πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας.

Με το «τρίποντο» απέδρασε από τη Λάρισα ο Διαγόρας, καθώς επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα. Ο Γηραιός είχε πιο ουσιαστικές ευκαιρίες και κατάφερε να σκοράρει στο 64’ με προβολή του Μπαστακού, μετά από ασθενή απόκρουση του Τάλισον σε κεφαλιά του Γεωργίου. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες του Κλάους Αθανασιάδη.

Πιο ορεξάτα μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλων Λάρισας, πιέζοντας τα καρέ του Διαγόρα. Αν και κέρδισε κάποια κόρνερ, δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι Ροδίτες ισορρόπησαν στη συνέχεια, με τον Ντορίβα να δοκιμάζει ένα σουτ στο 10’, που κατέληξε στην αγκαλιά του Τάλισον. Ο Διαγόρας αύξησε στη συνέχεια την πίεσή του και έχασε δύο καλές ευκαιρίες. Στο 27’ το σουτ του Σανδραβέλη πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μόρας έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μασούρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε ρυθμό, αλλά όχι φάσεις. Στο 59’ η εκτέλεση φάουλ του Ντορίβα δεν βρήκε στόχο, αλλά στο 64’ ο Διαγόρας βρήκε το γκολ. Ο Φώτης Γεωργίου έκανε την κεφαλιά, ο Τάλισον απέκρουσε ασθενώς, και ο Μπαστακός από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 76’ ο Τάλισον απέκρουσε το σουτ του Αυγενικού, ενώ ακολούθησαν κάποιες ευκαιρίες για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Αθανασιάδη στο 79’ δεν βρήκε στόχο, ενώ την κεφαλιά του Νύκταρη στο 82’ έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Σανδραβέλης. Στο 87’ μια κεφαλιά του Μόρα δεν ανησύχησε τον Τσέλιο, με το 0-1 να μένει ως το τέλος.

Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Μόρας, Γκόλιας, Σκούπρα, Καρρίκι, Χατζής, Μπάλλας (71’ Τασιούλης), Λίταινας (64’ Κουτρουμπής), Μπαλογιάννης (71’ Μπάμπης), Τζοβάρας (46’ Μπαστιάνος), Αθανασιάδης.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Ρουγκάλας, Σεληνιωτάκης, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ντορίβα (73’ Αθανασίου), Μασούρας, Λινάρδος (74’ Αυγενικού), Γεωργίου (90’ Θεοδωράκης), Αλάεθ (90’ Δημήτρουλας), Μπαστακός (77’ Μανωλάκης).

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!