Ξάνθη-Ιωνικός 1-0: Λύτρωση με Καπνίδη

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Ξάνθη πέτυχε το γκολ κόντρα στον Ιωνικό.

Σπουδαία αν και αγχωτική νίκη πανηγύρισε η Ξάνθη επί του Ιωνικού, σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και πολλές διακοπές. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά κατάφεραν να σκοράρουν στο 8ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη στο τέρμα του Καπνίδη. Με αυτή τη νίκη, η Ξάνθη δεν έχασε άλλο έδαφος, στη μάχη της ανόδου, απέναντι σε μια ομάδα με τον ίδιο στόχο.

Δεν είχε καλό ρυθμό το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Ξάνθης με τον Ιωνικό, καθώς σημαδεύτηκε από αρκετές διακοπές. Ο τραυματισμός και η αλλαγή του Κόρμπου, αλλά και η σύγκρουση των Τσαμούρη, Μάναλη, διέκοπταν τον ρυθμό του αγώνα. Η Ξάνθη προσπάθησε να απειλήσει με μια κεφαλιά του Θανάση Παπάζογλου και κάποια σουτ του Τάτου, ενώ ο Ιωνικός είχε ένα καλό σουτ με τον Τιεντσέ και μια κεφαλιά του Ομάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη είχε μια φλύαρη υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει τον Ιωνικό. Και πάλι οι διακοπές και τα φάουλ δεν επέτρεπαν στο παιχνίδι να αποκτήσει ρυθμό. Στο 68’ μια κεφαλιά του Θ. Παπάζογλου δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 70’ ο Μπέντο έκλεισε το οπτικό πεδίο στον Κάστρο πριν πλασάρει.

Κι ενώ το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, η Ξάνθη βρήκε τη λύση στο φινάλε. Στο 90+8’ ο Κέβιν μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ο Καπνίδης από κοντά νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, πετυχαίνοντας το 1-0.

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης (76’ Κέβιν), Τζούρμαν, Θυμιάνης, Θ. Παπάζογλου (87’ Καπνίδης), Τάτος, Σιατραβάνης (76’ Μυστακίδης), Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος (11’ Τιεντσέ), Γκοτσούλιας, Μπρίτο (55’ Ματσούκας), Μάναλης (87’ Γκουρζίντερ), Ρόλε, Κάστρο.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη