ΟΦΗ - Παναιγιάλειος 7-0: Τον διέσυρε και έμεινε κορυφή! (photos)

Πάρτι… ανόδου στην Super League έστησε ο ΟΦΗ κόντρα στον Παναιγιάλειο, διαλύοντάς τον 7-0 για την 28η αγωνιστική της Football League.

Οι «ασπρόμαυροι» του Αιγίου αποτέλεσαν… σάκο του μποξ για τους Ηρακλειώτες, οι οποίοι δεν τράβηξαν σε κανένα σημείο του αγώνα, το πόδι από το γκάζι! Έτσι, ο Όμιλος επέστρεψε στην πρώτη θέση, έχοντας 68 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Άρη που είναι στην δεύτερη.

Το… πάρτι άρχισε από νωρίς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, ο Ζοσέ Κοέλιο άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό σουτ και μέσα σ’ έξι λεπτά, ο Θανάσης Ντίνας «κλείδωσε» το «τρίποντο» για τον ΟΦΗ. Αρχικά, στο 26’ ο Έλληνας άσος με τρομερό φάουλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 32’ με διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Τσάπαλο για το 3-0.

Το σκηνικό δεν… άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τον Δημήτρη Μάνο στο 54’ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ομίλου. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζοσέ Κοέλιο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 5-0. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 72’ ο Μάνος με ωραία κίνηση σημείωσε το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα, για το 6-0 και στην επόμενη φάση, ο ίδιος παίκτης με προβολή, έφτασε στο χατ τρικ και ο ΟΦΗ «έγραψε» το 7-0.

Πάντως, στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Κρητικοί έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Δημήτρης Μάνος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

ΟΦΗ: Στρέζος, Μπολάκης, Βαφέας, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης, Κοέλιο (74’ Παπατόλιος), Μάνος, Ντίνας (62’ Τοπούζης), Μαχαίρας (66’ Φάζος), Περογαμβράκης, Αργυρόπουλος.

Παναιγιάλειος: Τσαπάλος, Γραμματίκας, Ρέλλας (46’ Κόκκορης), Σακελλαρόπουλος, Βλάχος, Σμίλτος (60’ Δοξάκης), Τζανουλίνος, Σταματής, Ζαφειράκης, Πολιανίδης.