Άλιμος - Αχαρναϊκός 0-1 (photos)

Ένα ακόμα βήμα προς την 4η θέση που οδηγεί σε απευθείας παραμονή έκανε ο Αχαρναϊκός, επικρατώντας 1-0 στην έδρα του Άλιμου.

Η ομάδα του Μενιδίου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και κατάφερε με ένα γκολ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου να φύγει νικήτρια από το Μπραχάμι. Ο Αχαρναϊκός έφτασε έτσι στους 30 βαθμούς, έναν πίσω από την 4η αυτή τη στιγμή Ερμιονίδα, ενώ άφησε τον Άλιμο στους 17 και την 10η θέση.

Ο Άλιμος ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο είχε δυο καλές ευκαιρίες, όμως, στη συνέχεια ο Αχαρναϊκός ισορρόπησε την κατάσταση και άρχισε να απειλείται λιγότερο. Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν ακόμα δυο-τρεις καλές στιγμές ως το τέλος του πρώτου μέρους αλλά δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Παγούδη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα βρήκε την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει και να πάρει προβάδισμα. Στο 55' ο Καλογερόπουλος έκανε εξαιρετική πάσα στον Ταμπάκη, αυτός πλάσαρε σωστά και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Άλιμος (Πέτρος Δημητρίου): Σταυριανός, Σταύρου (83' Τιάγκο), Καρακώστας, Ιωάννου, Σαγανάς, Μπονγκ, Μπεριέξ, Παντελής, Ντα Σίλβα (64' Κάρδαρης), Καραμέρης (46' Γαβριήλ), Νικολόπουλος

Αχαρναϊκός (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Τσιάμης, Εμέκα, Μωυσιάδης, Ταμπάκης, Γέσιτς, Καλογερόπουλος (79' Χατζηκοσμάς), Νιάρος, Ιωαννίδης, Ίλιεφ (65' Αθανασίου), Ιορδανίδης (90' Παπατόλιος)

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)