ΑΕΛ – Φωκικός 1-0 (video+photos)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία η ομάδα της Λάρισας πήρε το τρίποντο που την φέρνει μαζί με την Ζάκυνθο στην 3η θέση με 16 βαθμούς, ενώ ο σύλλογος της Άμφισσας έμεινε στους 6

Τη νίκη που την φέρνει στην πρώτη τριάδα, καθώς πλέον «συγκατοικεί» με την Ζάκυνθο στην 3η θέση με 16 βαθμούς πέτυχε η ΑΕΛ που επικράτησε στο «Αλκαζάρ» με 1-0 του Φωκικού χάρη στο γκολ του Δεληζήση. Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς και είχαν ευκαιρίες στο 10’ με τον Μπλέντι να σουτάρει άουτ  και στο 17’ με την κεφαλιά του Γκούρτσα να έχει την ίδια κατάληξη. Τελικά οι προσπάθειες των παικτών του Θωμά Γράφα καρποφόρησαν καθώς στο 30’ ο Γκούρτσας τροφοδότησε τον Δεληζήση που με προβολή από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για τους «βυσσινί», με το 1-0 να μένει ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν εμφανώς πεσμένος, με τους Θεσσαλούς να διατηρούν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν αρκετά να γίνουν «απειλητικοί» για τον Αποστολίδη. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ όταν στο 55’ ο Ζούνιορ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και στην επαναφορά ο Μπλέντι με κεφαλιά είδε ξανά το δοκάρι να διατηρεί την εστία του Φωκικού ανέπαφη στην επανάληψη.

Από κει και πέρα οι παίκτες του Γράφα δεν θέλησαν να ρισκάρουν, ενώ η εικόνα του Φωκικού δεν άλλαζε με τον Αποστολίδη να μην έχει πολλή δουλειά.  Άλλωστε ενδεικτικό της εικόνας του ματς είναι πως μέχρι τη λήξη σημειώθηκαν ελάχιστες φάσεις, με τον Δεληζήση στο 71’ να κάνει το σουτ και τον Τσεκρέζι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι «απείλησαν» στο 87’ με τον Αποστολίδη να μπλοκάρει την κεφαλιά του Γκασέζα, με το 1-0 να είναι και το τελικό σκορ.

ΑΕΛ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κουρτεσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ, Μπλέντι (59' Τσιλιγκίρης), Γκούρτσας (77' Βερντού), Περίκο (87' Τσεμπερίδης), Μπιλά.

Φωκικός (Γιάννης Λύτρας): Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Δημητρίου, Σαΐν (84' Ντάμπος), Σκαρίμπας, Γκασέζα, Καλλέργης, Γεωργουσόπουλος (86' Χαλιώτης), Ευαγγελιδάκης (62' Καρυπιάδης), Ρεβυθόπουλος

Άννα Βίσση: Ρώτησε τον Φώτη Ιωαννίδη αν θα μείνει στον Παναθηναϊκό - Η απάντηση του Έλληνα φορ (vid)
Euro 2024: Γερμανία - Σκωτία 5-1: Τα highlights της υπεροχής των «πάντσερ»
Κώστας Σλούκας: «Ευχαριστώ για την απαξίωση που μου έδειξαν» - Όσα είπε για την Εθνική (video)
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Η απονομή του τροπαίου | Τίμησε τη μνήμη του Δερμάνη ο Λεσόρ (videos)