Κύπελλο Γαλλίας: Η Ανεσί σόκαρε τη Μαρσέιγ

Κύπελλο Γαλλίας: Στα πέναλτι η Ανεσί της Ligue 2 άφησε εκτός τη Μαρσέιγ – Στα πέναλτι η πρόκριση των φιλοξενούμενων, 2-2 κανονική διάρκεια και παράταση.

Τεράστιο κάζο για τη Μαρσέιγ. Η Ολιμπίκ έμεινε εκτός συνέχειας στο Κύπελλο Γαλλίας, καθώς αποκλείστηκε στην έδρα της απ’ την Ανεσί. Ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας καθώς αγωνίζεται στη Ligue 2. Παρ’ όλα αυτά, το 2-2 στην κανονική διάρκεια, έστειλε την πρόκριση στα πέναλτι κι εκεί οι φιλοξενούμενοι με 7-6 προκρίθηκαν!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29’ με τον Βερετού. Η Ανεσί έκανε μεγάλη ανατροπή, με τον Ντιόν να μειώνει στο 53’ και ένα λεπτό πριν τη μία ώρα αγώνα, ο Μουάνγκα έκανε το 1-2.

Η Μαρσέιγ έχασε πέναλτι με τον Αλέξις Σάντσες στο 85’ και τελικά ισοφάρισαν σε 2-2 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μουνγκέ! Η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι κι εκεί αστόχησε ο Κασί στο πρώτο πέναλτι της Ανεσί, ενώ για την Μαρσέιγ δεν τα κατάφεραν οι Ταβάρες (3η εκτέλεση) και Μπαλέρντι (8η εκτέλεση) για να πάρει την πρόκριση η ομάδα της Ligue 2 με 6-7!

Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Γαλλίας:

Λιόν-Γκρενόμπλ 2-1
Ναντ–Λανς 2-1
Τουλούζ-Ροντέ 6-1
Μαρσέιγ-Αμεσί 6-7 πεν. (2-2 κ.δ.)

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης
Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα