Serie A: Η Έμπολι πήρε ανάσα, «στραγγαλίζοντας» τη Σαμπντόρια

Πολύ σημαντική νίκη για την Έμπολι επί της Σαμπντόρια στο «Κάρλο Καστελάνι», με 1-0, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι απέδειξαν ότι η ισοπαλία στο «Ολίμπικο» (2-2 με την Λάτσιο) πριν από μερικές ημέρες δεν ήταν τυχαία και με το γκολ του Νιγηριανού αμυντικού, Τιρόνε Εμπουαχί, πέτυχαν την 2η νίκη τους στην τελευταία τετράδα αγώνων (2-2-0) και βελτίωσαν ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική τους θέση.

Αντίθετα, οι Γενοβέζοι διατηρήθηκαν στη ζώνη του υποβιβασμού, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, συμπεριλαμβανομένης και αυτής από την Φιορεντίνα στο πλαίσιο των «16» του Κυπέλλου στα μέσα της περασμένης εβδομάδας.

Η Σαμπντόρια σκόραρε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ομάρ Κόλεϊ, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR, διαπιστώθηκε ότι είχε προηγηθεί παράβαση και το τέρμα δε μέτρησε.