Ligue 1: Περίπατος Μαρσέιγ στην έδρα της Νις, επτάρα η Μονπελιέ!

Ligue 1: Από ντέρμπι σε περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση στην έδρα της Νις η Μαρσέιγ που επικράτησε 3-0 – Εντυπωσιακή Μονπελιέ έβαλε 7 γκολ εκτός με την Μπρεστ – Νίκες για Λοριάν και Τρουά.

Πριν ένα χρόνο το Νις-Μαρσέιγ έγινε αιτία για επεισόδια, διακοπή αγώνα και μεγάλωσε την κόντρα των δύο ομάδων. Για το φετινό Γαλλικό Πρωτάθλημα, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Νίκαια για την 4η αγωνιστική. Με τους Μασσαλούς να κάνουν περίπατο με 3-0!

Το πρώτο ημίχρονο έκρινε τα πάντα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες η Ολιμπίκ έκανε «πλάκα» στη Νις. Ο Χιλιανός στο 10’ έκανε το 0-1, για να έρθει ο Νούνο Ταβάρες στο 37’ να διαμορφώσει το 0-2. Ξανά ο Σάντσες ήρθε να κάνει το 0-3 στο 43’ τελειώνοντας το ματς πριν το ημίχρονο! Η Μαρσέιγ έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ η Νις παραμένει χωρίς νίκη και με 2 βαθμούς.

«Τρομακτική» εμφάνιση πραγματοποίησε η Μονπελιέ στην έδρα της Μονπελιέ. Επικρατώντας με 7-0 κι έχοντας σκοράρει τα 5 εξ αυτών των τερμάτων στο πρώτο ημίωρο.

Ο Μαουασά στο 6’ έκανε το 0-1, για να έρθει το 0-2 απ’ τον Γουάχι στο 10’. Ένα λεπτό μετά ο Καζρί έκανε το 0-3, για να διαμορφώσει το 0-4 στο 25’ ο Κοζά. Ο Γουάχι στο 31’ έκανε το 0-5 για να κλείσει το ημίχρονο. Στο 50’ ο Μελού αποβλήθηκε κι άφησε τους γηπεδούχους με 10, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Ζερμέν (64’, 84’) για το τελικό 0-7. Η Μονπελιέ ανέβηκε στους 6 βαθμούς με τη Μπρεστ να μένει στους 4.

Τα γκολ των Ριπάρτ, Μπαλντέ και Οντομπέρ έδωσαν τη νίκη στην Τρουά με 3-1 επί της Ανζέ. Το γκολ των φιλοξενούμενων ο Ντιονί, ενώ είχε αποβληθεί ο Μεντί από το 21’ για την Ανζέ. Η Τρουά πήρε την πρώτη της νίκη και τους πρώτους βαθμούς στο Πρωτάθλημα (3), με τους φιλοξενούμενους να μένουν στους 2.

Νίκη και για τη Λοριάν που έχει δώσει 3 ματς και συνεχίζει αήττητη. Επικράτησε 2-1 της Κλερμόν, με δύο τέρματα του Μοφί. Το πρώτο με πέναλτι. Ο Σαράτσετς μείωσε στο τελικό σκορ, ενώ αποβλήθηκε ο Μπόρχες για τους φιλοξενούμενους. 7 βαθμούς έχει πλέον η Λοριάν, στους 6 η Κλερμόν.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία